Strona główna Wydarzenia Są pieniądze na nowe autobusy

Są pieniądze na nowe autobusy

10

Osiem zupełnie nowych autobusów, w tym 6 na ponad 100 pasażerów, zasili tabor świdnickiego MPK. Przedsiębiorstwo od roku walczyło o prawie 5 milionów złotych unijnej dotacji. W maju okazało się, że jest na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Dzisiaj Urząd Marszałkowski poinformował, że udało się wygospodarować dodatkowe pieniądze. Autobusy pojawią się na świdnickich ulicach najpóźniej pod koniec przyszłego roku.

Dzięki korzystnemu kursowi euro pieniądze trafią do beneficjentów, którzy ze względu na brak wystarczających środków nie otrzymali ich 21 maja 2013 roku – informuje Anna Czujko z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. – Wówczas zarząd województwa wybrał dwa projekty, na dofinansowanie których przeznaczył ponad 74 mln zł. Już wtedy środki zostały przyznane Kolejom Dolnośląskim, które planują zakup 6 nowych pociągów oraz Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu w Jeleniej Górze, który zakładał, że dzięki dofinansowaniu z Unii kupi nowe ekologiczne autobusy i wdroży System Biletu Elektronicznego. Koleje Dolnośląskie dostały kwotę o jaką się starały, czyli 68 mln zł, natomiast jeleniogórska spółka, ze względu na wyczerpanie środków, niespełna połowę wnioskowanej sumy, czyli 6,2 mln zł. Na liście rezerwowej znalazło się 7 projektów, które starały się o dofinansowanie w wysokości 31,3 mln zł. Dzięki korzystnemu kursowi euro na projekty komunikacyjne zarząd przeznaczył dziś dodatkowe 21,5 mln zł. Środki te umożliwią:

– zwiększenie dofinansowania o 6,6 mln zł dla projektu Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Jeleniej Górze (dostaną tym samym pełną kwotę, o którą się starali)

– zakontraktowanie, w pełnej wnioskowanej kwocie dofinansowania, trzech najwyżej ocenionych projektów znajdujących się na liście rezerwowej:

1. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „ŚWIDNICA” – dostanie 4,8 mln zł

2. gmina Legnica – otrzyma 4,8 mln zł

3. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kłodzku – dostanie 5 mln zł

Wszystkie trzy projekty dotyczą zakupu nowych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Dofinansowanie sięga 85% wartości całego zakupu. Resztę dołoży MPK z własnych środków. – Umowę podpiszemy najprawdopodobniej na początku lipca – wyjaśnia Wiktor Karol, prezes świdnickiego MPK. – Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu. Samo wykonanie nowych autobusów powinno zając około pół roku.

Projekt musi być zrealizowany i rozliczony do końca 2014 roku.

Poprzedni artykułJubileuszowy memoriał Edwarda Brzegowego [FOTO]
Następny artykułGryf w ogólnopolskim finale