Strona główna Wydarzenia Świdnica Oddaj krew, uratuj życie

Oddaj krew, uratuj życie

3

Już we wtorek, 25 czerwca, będzie można w Świdnicy podzielić się najcenniejszym darem życia. Akcję organizują wspólnie Polski czerwony Krzyż i Fundacja Muszkieterowie. Ambulans na chętnych będzie czekał między 10.00 a 14.00 przed sklepem Intermarche przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 2.

Wraz z PCK organizujemy od kilku lat kampanię promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dzięki niej pragniemy pomóc ratować ludzkie życie, szpitalom, które borykają się z problemem niedoboru krwi. Zachęcamy zatem Polaków do przyłączenia się do naszej akcji i dzielenia się bezcennym darem życia – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się z kolei od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty.

Ambulanse RCKiK zaopatrzone będą w specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. -Personel medyczny korzysta z takiego samego sprzętu jak przy pobieraniu krwi w szpitalach czy przychodniach, w tym z jednorazowych strzykawek oraz igieł. Wiele osób, chcących oddać krew, obawia się samego zabiegu: bólu spowodowanego ukłuciem czy niepożądanych objawów. Warto jednak pamiętać, że pobranie krwi jest praktycznie bezbolesne, a ten dar z punktu widzenia ludzkiego życia jest nie do przecenienia – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wszyscy, którzy zdecydują się na oddanie krwi, uzyskają bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dodatkowo, wśród krwiodawców rozlosowane zostaną profesjonalne apteczki samochodowe. Poborowi krwi towarzyszyć będą dodatkowe działania, których założeniem jest zwiększenie wiedzy Polaków nt. honorowego krwiodawstwa, udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia zdrowego stylu życia.

Poprzedni artykułZaśpiewali Krawczyk i TSA [FOTO]
Następny artykułNagrody za czerwony pasek