Strona główna Polityka Nie chcą dyrektora III LO

Nie chcą dyrektora III LO

50

A dokładniej nie chce starosta i zarząd powiatu świdnickiego. W maju została podjęta uchwała o zamiarze odwołania Ryszarda Skórki z uwagi na – jak stwierdził Zygmunt Worsa – torpedowanie działań przy realizacji przeniesienia IV LO do siedziby III LO.

Piastujący funkcję dyrektora III LO od 20 lat Skórka zdecydowanie przeciwstawiał się pomysłowi umieszczenia obu szkół o zupełnie różnych profilach kształcenia niemal pod jednym dachem. Miał poparcie grona pedagogicznego, Rady Rodziców i uczniów. Od początku o takiej postawie krytycznie wypowiadał się starosta, który wbrew opinii szkolnych społeczności i części Rady Powiatu przeforsował swój pomysł. W maju na wniosek Zygmunta Worsy zarząd powiatu podjął uchwałę o zamiarze odwołania Skórki, mimo że jego kontrakt powinien trwać do 2015 roku. Umowa miała być wypowiedziana z dniem 31 maja, jednak do tego nie doszło. – I nie dojdzie. Zbyt późno otrzymaliśmy opinię z Kuratorium Oświaty dotyczącą zamiaru wypowiedzenia. Przyszła na początku czerwca – tłumaczy starosta. Taka opinia nie jest wymagana. – Poza tym to nie była opinia, tylko informacja Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, że nie ma podstaw do jej wydania – mówi tymczasem Janina Jakubowska, rzeczniczka prasowa KO we Wrocławiu. – Zgodnie z przepisami opinia może być wydana, jeśli ma miejsce sytuacja szczególna, a za taką uważamy dyrektora zagrażające prawidłowemu funkcjonowaniu szkoły lub bezpieczeństwu uczniów. W tym przypadku nie mamy do czynienia z taką sytuacją.

– Uchwała zarządu być może zostanie unieważniona, a może po prostu zostanie bez nadania jej dalszego biegu – o losach wypowiedzenia informuje Worsa. Ryszard Skórka jednak dyrektorem będzie tylko do 31 sierpnia 2013 roku. 21 czerwca ma być rozstrzygnięty konkurs na to stanowisko. – Konkurs ogłosiliśmy z tego powodu, że w marcu doszło do istotniej zmiany. Zespół Szkół, jak potocznie nazywano III LO, faktycznie został przekształcony w III LO (po likwidacji Szkoły Policealnej, która wchodziła w skład zespołu). Konkurs na dyrektora jest konsekwencją tej decyzji – mówi starosta. Tymczasem marcowa uchwała o przekształceniu nie zakłada zmiany dyrektora. – We wszystkich podobnych przypadkach jest konkurs – upiera się Worsa.

Ryszard Skórka nie komentuje całej sprawy. Nie przystąpił do konkursu. Kto go zastąpi, będzie wiadomo 21 czerwca. O fotel dyrektora III LO będą się ubiegały 2 osoby.

Dla części oświatowego środowiska decyzja starosty i zarządu to ewidentna kara za nieposłuszeństwo. Worsa twierdzi tymczasem, że tu chodzi wyłącznie o możliwość współpracy.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułBadania uratują przed chorobą
Następny artykułMetier: Biżuteria to dzieło sztuki [FOTO]