Strona główna Temat dnia Netto i mieszkania przy ul. Pańskiej

Netto i mieszkania przy ul. Pańskiej [FOTO]

27

Na parterze dyskont, na kolejnych dwóch kondygnacjach około 30 niedużych mieszkań, do tego parking i odtworzona brukowana nawierzchnia dawnej ulicy. Jeszcze w tym roku w miejsce pustego placu po wyburzonych w latach 60-tych XX wieku kamienicach w Świdnicy powstanie stylizowany budynek. Na razie trwają prace archeologiczne.

– Umowę na ich wykonanie podpisałem jeszcze z poprzednim właścicielem i kontynuuję na zlecenie obecnego – wyjaśnia Romuald Piwko, archeolog. Dementuje przy tym informacje, że ciężki sprzęt wjechał na plac bez uzgodnień. – Trzeba zdjąć wierzchnią warstwę, by dostać się do pozostałości po piwnicach. Wszystko jest pod kontrolą – zapewnia archeolog. Przy nieistniejącej już ulicy Pańskiej odkryto piwnice i fundamenty. – Mamy przekrój od XV wieku po współczesne oficyny – wylicza Romuald Piwko. – Kamienice od ulicy Pańskiej należały do zamożnych mieszczan i były bardzo solidnie budowane. Nie spodziewam się tutaj żadnych skarbów, bo piwnice zostały dokładnie przeszukane podczas prac rozbiórkowych. Jednak zakładam, że pozostałości nie zostaną usunięte. Będą najprawdopodobniej przykryte betonową płytą i na niej powstanie nowy budynek.

Prace archeologiczne potrwają do końca przyszłego tygodnia. – Chcemy z budową ruszyć jak najszybciej – mówi Jerzy Łuś z poznańskiej firmy Via Polonia, która działkę i projekt kupiła od poprzedniego właściciela, świdnickiej firmy PRP. – Dzisiaj rozstrzygnie się, kto zostanie wykonawcą, najprawdopodobniej będzie to firma z okolic Świdnicy. Mamy już podpisaną umowę z siecią Netto, która zagospodaruje parter budynku. Na kolejnych kondygnacjach będą mieszkania na sprzedaż. Powstanie około 30 lokali o powierzchni mniej więcej 50 m2, część z nich będzie dwupoziomowa.

Budynek ma być gotowy do końca tego roku, w pierwszym kwartale 2014 roku firma będzie starała się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. – Chcemy przywrócić ładny wygląd tego miejsca, które tak bardzo zostało oszpecone PRL-owskimi plombami – dodaje Jerzy Łuś. – Budynek będzie stylizowany na dawną zabudowę, przypominającą kamienice. Odtworzymy także brukowaną jezdnię ulicy Pańskiej. Zmodyfikowaliśmy w porozumieniu z konserwatorem zabytków kolor elewacji. Pierwotnie miała być bardzo krzykliwa, my stawiamy na barwy stonowane. Powstanie również wygodny parking.

Ulica Pańska, wcześniej nazywana Rycerską, należała do reprezentacyjnych traktów miasta. Tu swoje efektowne kamienice stawiały rody rycerskie, zamożni mieszczanie i opaci wrocławscy. Po wojnie na Pańską przesiedlano Niemców, wreszcie – w latach 60-tych, cała ulica zniknęła w ramach wyburzania kilkudziesięciu nieremontowanych poniemieckich kamienic w całym mieście. Część dawnej Pańskiej zajął koszmarny PRL-owski blok z adresem Siostrzana, reszta została zamieniona w parking i częściowo boisko. Długo teren należał do miasta. 14 lipca 1999 roku na mocy decyzji ówczesnego prezydenta, Adama Markiewicza, działka o powierzchni 0,2624 ha została aktem notarialnym za 50, 5 tysiąca złotych oddana w użytkowanie wieczyste jednemu z mieszkańców Świdnicy. Ten  z kolei przepisał ją na syna, a ten – w 2006 roku – odsprzedał firmie PRP Świdnica. W styczniu 2013 roku działkę odkupiła poznańska firma Via Polonia, która właśnie przystąpiła do realizacji inwestycji.

asz

Poprzedni artykułZostały mistrzyniami Polski
Następny artykułOstatnie pożegnanie Piotra Lucińskiego