Strona główna Wydarzenia Strzegom Granitowe serce miasta

Granitowe serce miasta

4

Monumentalne serce z kamienia stanęło na strzegomskim Rynku. Jego autorką jest Ewa Solima, znana m.in. z projektów granitowego słonia czy olbrzymiej torebki. Rzeźba została wykonana ze strzegomskiego granitu.

–  Całe serce powstało z bloku, który ważył około 25 ton. Dzisiaj, po obróbce, waży  12 ton, jest więc dość ciężką rzeźbą. W sumie nie był to bardzo trudny element do wykonania – mówi Bogusław Solima, właściciel jednej z kopalń, ojciec artystki.

– Pomysł stworzenia rzeźby serca narodził się w tamtym roku, podczas pleneru rzeźbiarskiego – opowiada Ewa Solima. – Nasze miasto udekorowane jest wspaniałymi rzeźbami kamiennymi. Brakowało jedynie serca, serca symbolizującego miejsca, skąd pochodzi nasz granit. Rzeźba powstała z dużego monolitu o wymiarach 2,20m wysokości i 3 m szerokości. W sześcianie zostało wycięte serce, które wyłania się z dużej bryły kamienia. Surową szarość granitu przełamałam kolorami: niebieskim, żółtym, czerwonym, czarnym oraz białym. Są to kolory naszego herbu, który również zamieściłam po obu stronach rzeźby. Finezyjne napisy „Strzegom”, pisane różnymi czcionkami sprawiają, że granit jest bardziej delikatny, subtelny i nie kojarzy się tylko z szarymi nagrobkami, kostką brukową czy krawężnikami.  Granit to przede wszystkim wspaniały materiał na pomniki, rzeźby, mozaiki.  Mam nadzieję, że serce wpisze się w krajobraz Strzegomia i będzie podobało się mieszkańcom oraz turystom.

Serce powstało spontanicznie, a o jego ostatecznej lokalizacji zdecydują władze miasta. Jeden z pomysłów jest taki, żeby ustawić je na rondzie. „Granitowe Mega Serce” jest tak zaprojektowane, że ze wszystkich stron widać napis „Strzegom”.

Kornelia Wilczak/opr. red.

Poprzedni artykułWakacyjny turniej plażówki
Następny artykułAmerykański mural w Świdnicy [FOTO]