Strona główna Kultura Dni Świdnicy odsłona druga

Dni Świdnicy odsłona druga

7

Pieczony dzik, Kapela ze Wsi Warszawa i kabaret Jurki to główne atrakcje kolejnej odsłony Dni Świdnicy. Już 22 i 23 czerwca w Świdnicy wielkie święto – „Dzik na Szlaku Cysterskim”. Świdnica obchodzi w tym roku 763. rocznicę swojego istnienia.

Kapela ze Wsi Warszawa, która zagra w Świdnicy 22 czerwca to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych na świecie polskich grup. Zespół istnieje od 1997 roku. Na jego repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ’ami.

Kabaret Jurki jest jednym z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego, znany fanom kabaretu z niezwykle popularnego serialu improwizowanego Spadkobiercy (TV4). Trójka scenicznych indywidualności, od lat współpracująca ze sobą, doskonale umiejąca odczuć potrzeby publiczności. Jurki współpracują od wielu lat z TVP2 (udział w ostatnim czasie w m.in.: Kabaretowy Klub Dwójki, kabaretony w Płocku, Szczecinie, Opolu, Mrągowie, Lidzbarku Warmińskim, Kabaretowa Noc Listopadowa w Tarnowie, Dzięki Bogu Już Weekend), współpracują również cyklicznie od wielu lat z Programem 3 Polskiego Radia.

Poprzedni artykułGospodarze z medalami [FOTO]
Następny artykułZłote Dęby i Maciusie dla zasłużonych