Strona główna Wydarzenia Świebodzice Zbadają zapachy

Zbadają zapachy

3

Gmina Świebodzice zleciła przeprowadzenie badań terenowych w zakresie uciążliwości zapachowej w obrębie działalności jednej z firm, która funkcjonuje w bezpośrednim sąsiedztwie dużego osiedla. Mimo iż ocena tego typu zjawisk nie leży w kompetencji samorządu, burmistrz Bogdan Kożuchowicz uznał, iż wymaga tego szeroko rozumiany interes społeczny – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

To efekt co najmniej 3-letnich próśb i wniosków mieszkańców rejonu ulic Kościuszki, Pułaskiego o to, by zniwelować uciążliwość firmy Plast-Met. Zakład zajmuje się przetwórstwem odpadów tworzyw sztucznych. Mieszkańcy, którzy sąsiadują z firmą skarżą się na przykre zapachy, które pogarszają komfort życia a także – jak twierdzą – stan ich zdrowia.

Gmina Świebodzice w ciągu ostatnich 2 lat występowała kilkakrotnie zarówno do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świdnicy jak i Sanepidu o zajęcie się poruszanym przez mieszkańców problemem, jednak wszystkie te instytucje nie znalazły w działalności firmy niczego niebezpiecznego. Plast-Met z kolei zapewnia, że spełnia wszelkie normy i regularnie przeprowadza badania.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz uznał w tej sytuacji, że konieczne będzie powołanie zespołu niezależnych fachowców, którzy ocenią stan faktyczny. Jest to prawdziwy ewenement, gdyż takie działania nie leżą w zadaniach samorządu gminnego.

W czwartek, 8 maja, odbyło się pierwsze spotkanie zespołu badawczego z mieszkańcami. W toku ekomediacji specjaliści zbadają oddziaływanie zakładu na środowisko, pomocne w ocenie będą tu opinie mieszkańców zawarte w tzw. dzienniczkach zapachowych. Osoby uczestniczące w spotkaniu otrzymały specjalne druki, na których przez miesiąc będą zapisywać dane związane z wrażeniami zapachowymi, ich natężeniem, czasem występowania itd.

Po zebraniu wszystkich materiałów zespół przygotuje opinię i przedstawi działania naprawcze. Do ekomediacji będą także zaproszeni przedstawiciele firmy Plast-Met. Nadrzędnym celem całego procesu jest bowiem doprowadzenie do załagodzenia konfliktu społecznego oraz wypracowania działań, które poprawią komfort życia mieszkańców.

Badania przeprowadzi Stowarzyszenie Eko-Biegły, którego członkami są wykładowcy Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Łukasz Szałata, prof. Dr hab. Inż. Jerzy Zwoździak oraz dr hab. Inż. Izabela Sówka. To wysokiej klasy specjaliści zajmujący się ochroną środowiska i ekorozwojem. Pełny raport oddziaływania zakładu na środowisko biegli przedstawią pod koniec czerwca. W czerwcu planowane jest jeszcze jedno spotkanie z mieszkańcami.

Jeśli ktoś z mieszkańców chciałby jeszcze otrzymać dzienniczek do prowadzenia obserwacji, może się zgłosić po odbiór druku do
Wydziału Infrastruktury Technicznej UM, ratusz, pokój nr 5.

 

Poprzedni artykułFestiwal Reżyserii Filmowej [PROGRAM]
Następny artykułŚwiętowali Dzień Patrona [FOTO]