Strona główna Temat dnia Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania

Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania

1

Osoby, które ukończyły 60 lat, będą miały okazję za darmo zbadać swoją krew pod kątem chorób nerek. W niedzielę, 9 czerwca 2013 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy (ul. Leśna 27-29, przy Szpitalu Latawiec) odbędzie się akcja NEFROTEST. Jest to część ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. Aby wziąć udział w badaniach, trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji, bowiem liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 400. 

Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. – O nerkach, mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, a pacjent nie zdaje sobie z tego sprawy. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepu nerki. Tym czasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie – tłumaczy dr n. med. Ewa Trafidło, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy.

W grupie największego ryzyka, zachorowania na niewydolność nerek są osoby właśnie po 60 roku życia, chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w  rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na  rok kontrolnym badaniom nerek.

Kampania NEFROTEST ma  zwrócić uwagę Polaków na choroby nerek. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z krwi. – Same badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy przebadać jak najwięcej osób,  ale nie tylko o same badana chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na samą kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów – tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska. 

Aby przebadać krew podczas świdnickiego NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. – Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo – mówi Henryk Fenik, pielęgniarz oddziałowy Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby powyżej 60. roku życia. Wymagany będzie numer PESEL. Rejestracja będzie przeprowadzana 4 i 5 czerwca br. pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858, w godz. 10:00 – 15:00. Próbki krwi przebadanych 9 czerwca pacjentów trafią w ręce personelu z laboratorium DIAGNOSYKA z Wrocławia.

Do mieszkańców powiatu świdnickiego trafiło ponadto 2000 bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR) i moczu (badanie ogólne). To dodatkowa możliwość dla tych, którzy również chcą przebadać nerki, a nie zdołają się zarejestrować na niedzielne badania. „Skierowań można szukać między innymi w aptekach, parafiach czy patronujących akcji mediach. Dostali je także lekarze rodzinni. Zachęcamy pacjentów, którzy ukończyli 60 lat aby pytali o darmowe skierowania w tych miejscach. Badania z nich, można wykonać w dowolnym czasie, do końca lipca 2013 roku” – mówi dr n. med. Ewa Trafidło.

Świdnica to już dwudzieste piąte miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 12 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. NEFROTEST w powiecie świdnickim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz dr hab. n. med. Magdalena Krajewska  – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Aleksander Marek Skorupa – Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zygmunt Worsa – Starosta Powiatu Świdnickiego,   Wojciech Murdzek – Prezydent Miasta Świdnica oraz Grzegorz Kloc – Dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Latawiec w Świdnicy. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

Poprzedni artykułPrzełamują stereotypy
Następny artykułWarsztaty malowania ikon