Strona główna Temat dnia Wejściówki idą jak ciepłe bułeczki

Wejściówki idą jak ciepłe bułeczki

19

Blisko dwieście osób pojawiło się w samo południe pod wieżą ratuszową w Świdnicy. Punktualnie o 12. ruszyło wydawanie bezpłatnych wejściówek na 6. Festiwal Reżyserii Filmowej. Największym wzięciem cieszą się filmy konkursowe i seanse zorganizowane z okazji Dnia Dziecka. 

Bezpłatne wejściówki można rezerwować i odbierać pod wieżą ratuszową, gdzie przygotowane zostały dwa stanowiska do wydawania wejściówek. Rezerwacji można dokonywać również drogą mailową [email protected], natomiast odbiór będzie możliwy w miejscu wydawania wejściówek. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 wejściówki na jeden film, natomiast zaproszenia na galę wydawane są pojedynczo, oznacza to, że jedna osoba może otrzymać zarówno zaproszenie na galę otwarcia jak i zamknięcia.

Rezerwacja i odbiór wejściówek w środę, 15 maja będzie możliwy w godz. 12.00-19.00. W pozostałe dni: poniedziałek-niedziela w godz. 10.00-19.00. Przed 15 maja rezerwacje nie będą przyjmowane. Wejściówki będzie można odbierać do 29 maja.

***

Festiwal potrwa 6 dni, pokazanych zostanie 60 filmów a Świdnicę odwiedzi 16 znakomitych reżyserów. Miłośnicy filmów będą mogli zobaczyć największe dzieła takich reżyserów jak Alfred Hitchcock, Federico Fellini, Clint Eastwood czy Martin Scorsese. Projekcjom filmowym, które zorganizowane zostaną w świdnickim Kinie Cinema 3D oraz teatrze miejskim, towarzyszyć będą spotkania autorskie, recitale, wystawy, warsztaty reżyserskie i operatorskie. Nowością będą pokazy w „kinie pod chmurką”, które zaplanowano w różnych miejscach Starego Miasta.

Do konkursu głównego, z którego jury wyłoni laureata nagrody Złotego Dzika, zakwalifikowanych zostało pięć filmów. O nagrodę dla najlepszego reżysera powalczą w tym roku: Piotr Trzaskalski („Mój rower” ), Wojciech Smarzowski („Róża”), Władysław Pasikowski („Pokłosie”), Leszek Dawid („Jesteś Bogiem”) i Marcin Krzyształowicz („Obława”).

PROGRAM 6. FESTIWALU REŻYSERII FILMOWEJ

Laurem za całokształt pracy zostanie uhonorowany reżyser Janusz Zaorski, twórca takich filmów jak m.in.: „ Matka królów”, „Piłkarski poker”, „ Syberiada polska”, „Uciec jak najbliżej”, „Awans”, „Dziecinne pytania”, „Baryton” czy „Pokój z widokiem na morze”. Filmy Janusza Zaorskiego, który przez ostatnie cztery lata współtworzył festiwal jako dyrektor artystyczny, będzie można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Festiwalu.

Tradycyjnie już reżyserzy wybrali artystę, któremu wręczą nagrodę za twórczą współpracę aktora z reżyserem. W tym roku Kryształowy Dzik trafi do rąk Małgorzaty Kożuchowskiej. Przypomnijmy, że wcześniej, nagrodę tę otrzymali: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki i Janusz Gajos. Małgorzata Kożuchowska będzie również twarzą 6 Festiwalu Reżyserii Filmowej.

Po raz pierwszy podczas Festiwalu Reżyserii Filmowej przyznane zostaną nagrody w dwóch kategoriach: dla młodych reżyserów, którzy powalczą o Złotego Warchlaka oraz reżyserów amatorów. Na zgłoszenia filmów w konkursie dla amatorów organizatorzy czekają do 25 maja.

W ramach festiwalu odbędzie się mnóstwo spotkań z reżyserami, aktorami oraz krytykami filmowymi m.in. Januszem Zaorskim, Wojciechem Wójcikiem, Dorotą Kędzierzawską, Andrzejem Krakowskim, Adrianem Pankiem, Sylwestrem Chęcińskim, Michałem Chacińskim, Anną Dereszowską, czy Arturem Żmijewskim.

Swoje recitale zaprezentują Zbigniew Zamachowski i Mariusz Kiljan, a Jan Nowicki wystąpi w spektaklu teatralno-muzycznym, który sam wyreżyserował. Jan Nowicki, jak również aktorka Joanna Szczepkowska, spotkają się z widzami podczas promocji swoich najnowszych książek. Podobnie jak w latach ubiegłych, wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

Poprzedni artykułNajdroższe tulipany w jego życiu
Następny artykułWygraj bilety na „Mazowsze” [KONKURS]