Strona główna Kultura Święto techniki z lokomotywą Tuwima

Święto techniki z lokomotywą Tuwima

6

Już w tę sobotę, 1 czerwca szykuje się dzień pełen wyjątkowych atrakcji organizowanych w industrialnej scenerii Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Ślaskiej. Na ten jeden dzień  Jaworzyna Śląska oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zamieni się w wielką scenę, na której zostaną zrekonstruowane najważniejsze wydarzenia z historii. A po południu każdy będzie się mógł przyłączyć do próby bicia rekordu w czytaniu „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

Opowieść rozpocznie się na dworcu w 1843 roku sceną inscenizującą  przełomowe wydarzenie dla miasta – otwarcie linii kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej. Później organizatorzy zapraszają do siedziby Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Tutaj widzowie przeniosą się w jeszcze dalszą przeszłość, do lat 1756 – 1763; Wojny Siedmioletniej i stacjonowania w Jaworzynie Śląskiej regimentu armii Prus (scena przygotowana zostanie m.in. przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Królewski Pruski Regiment Piechoty Alt Kreytzen”. Wykorzystane zostaną mundury i uzbrojenie z epoki – m.in. muszkiety oraz armata). Kolejna kolorowa inscenizacja to lata 20. i 30. XX wieku, a później zwrot akcji  – scena związana będzie z dramatycznymi wydarzeniami 1945 roku – przyjazdem Polaków ze wschodu i wysiedleniami Niemców (w scenie udział wezmą m.in. GRH Osiemnasty Kołobrzeski oraz GRH „Oka”). Na finał imprezy powrót w szalone lata 30-te. Podróż w czasie umożliwi  wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” z 1938. –  Jako pierwsi w Polsce podejmiemy próbę ustanowienia rekordu we wspólnym, jednoczesnym czytaniu tego wiersza. Do udziału zapraszamy przede wszystkim dzieciaki! – mówią organizatorzy. – Ponadto zachęcamy mieszkańców miasta, gminy oraz powiatu , a także odwiedzających w ten dzień turystów do udziału w Festiwalu w stroju z epoki.

 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku ogłasza konkurs na najciekawszą stylizację! Bilety wstępu na zwiedzanie Muzeum, przejażdżka zabytkowym parowozem, a także inne gadżety związane z Muzeum czekają dla najlepiej przebranych.

 Przebrać się, ale jak?

 Sumiaste wąsy, płaszcz obramowany futrem, frak, opaska na głowie, przylegająca do głowy czapka, perły, torebka, asymetrycznie włożony kapelusz, rękawiczki – tak naprawdę nie trzeba wiele zachodu, aby przygotować dla siebie ciekawy strój elegantki czy dżentelmena. Wystarczy poszperać na strychach i po piwnicach, zanurzyć się w starych kufrach, zajrzeć do second handów, a może nawet wyciągnąć coś z własnej szafy. Wystarczy pomysł i odrobina szaleństwa. Uwaga! Jeden element stroju np. czapka, szalik, peruka nie będzie traktowany jako przebranie, ale kilka dodatków zestawionych razem

 Ramowy program Festiwalu Zabytków Techniki*

1. Otwarcie linii Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej w rocznicę 170-lecia powstania.

           Gdzie: Peron 2 stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej

            Godziny: 11.00 – 12.00

            Wstęp wolny!

2. Obóz wojsk pruskich – Königszelt

Gdzie: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Towarowa 4, Jaworzyna Śl.

            Godziny: 13.00 – 14.00

            Wstęp: 15,00 zł / os*, Dzieci do 12 roku życia   bezpłatnie!

3.Lata 20-te  i 30-te

           Gdzie: j/w

            Godziny: 14.00 – 15.00

            Wstęp: j/w

3. Przesiedlenia

 

            Gdzie: j/w

            Godziny: 14.00 – 15.00

            Wstęp: j/w

4. Tuwimiada

            Gdzie: j/w

            Godziny: od 16.00

            Wstęp: j/w

Poprzedni artykułKolejna świetlica jak nowa
Następny artykułPiłkarski Dzień Dziecka