Strona główna Bez kategorii Przejazdy pod specjalnym nadzorem

Przejazdy pod specjalnym nadzorem

0

Nieuwaga zabija, bądź uważny, szanuj życie – to hasło kolejnej edycji Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowych ILCAD (International Level Crossing Awareness Day) obchodzonego w tym roku 7 maja. Akcja została zapoczątkowana w 2009 roku w 28 krajach na całym świecie, a jej celem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z nieprawidłowego zachowania się na przejazdach kolejowych.

 

Problem bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych i prawidłowego ich przekraczania występuje na całym świecie. Zgodnie z danymi ILCAD opartymi o statystyki europejskie wypadki na przejazdach kolejowych stanowiąc zaledwie 1,2% zdarzeń na drogach, są jednocześnie przyczyną aż 29% ofiar śmiertelnych, pośród wszystkich zdarzeń z udziałem kolei.

 Wypadek na przejeździe, oprócz ludzkich tragedii, których wymiar jest nie do oszacowania, powoduje szereg kosztów ekonomicznych, jak: zniszczenia taboru, torów, sieci trakcyjnej czy elementów sterowania ruchem, aż po koszty społeczne jak: opóźnienia pociągów, pasażerów, leczenie i rekonwalescencja rannych czy pomoc socjalna nad rodzinami ofiar wypadków. Podstawową i główną przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych jest łamanie przepisów o ruchu drogowym polegające na niezachowaniu należytej ostrożności przy przejeżdżaniu przez tory lub zwykła brawura. Narodowy zarządca infrastruktury od początku jest aktywnym uczestnikiem ILCAD, a oficjalne rozpoczęcie edycji 2011 miało miejsce w Warszawie.

 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nieprzerwanie od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”, której celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania należytej ostrożności na przejazdach oraz kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych.

 W tym roku oficjalne rozpoczęcie edycji 2013 kampanii zaplanowane jest na 24 maja. W 2011 w Świdnicy można było obejrzeć symulowany wypadek na przejeździe kolejowym. W tym roku podobna akcja zostanie zorganizowana w Jeleniej Górze-Cieplicach.

 Zapraszamy do czynnego włączenia się w promocję bezpiecznego zachowania się na przejazdach kolejowych. Więcej informacji na www.bezpieczny-przejazd.pl oraz na www.ilcad.org – zachęcają organizatorzy.

Poprzedni artykułAtrakcyjnie o Konstytucji 3 Maja
Następny artykuł„Krąg” i świdnicka orkiestra razem