Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Podziękowania za ratowanie mogił

Podziękowania za ratowanie mogił

3

Podczas ubiegłorocznych wakacji grupa jaworzyńskich gimnazjalistów – wolontariuszy pracowała na cmentarzu w Latyczowie na Podolu odnawiając i ratując przed całkowitym zniszczeniem groby naszych Rodaków. Za udział w czwartej już edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” młodzieży i opiekunom organizatorzy podziękowali 17 maja podczas uroczystego podsumowania na wrocławskim Rynku.

 

Spotkanie rozpoczęło się paradą ponad 200 pocztów sztandarowych ze szkół Dolnego Śląska. Wszystkim uczestnikom akcji podziękowania złożyli: prezydent Wrocławia Pan Rafał Dutkiewicz, kurator oświaty we Wrocławiu  Beata Pawłowicz, gość honorowy i patron akcji kardynał Henryk Gulbinowicz oraz  Grażyna Orłowska-Sondej – inicjatorka i organizatorka tego wielkiego przedsięwzięcia.

Ważnym punktem programu spotkania na wrocławskim Rynku było ogłoszenie wyników zbiórki pieniędzy na tegoroczny wyjazd na Kresy. Jaworzyńskie gimnazjum w tym rankingu zajęło II miejsce wśród kilkuset dolnośląskich szkół biorących udział w akcji. Udało się zebrać 7143,50 zł.

Pieniądze zebrano podczas kwest przeprowadzonych na cmentarzach i w kościołach. Konto akcji zasilili również nauczyciele i uczniowie jaworzyńskiego gimnazjum. Całość kosztów związanych z wyjazdem na Kresy pokrywana jest ze składek ludzi dobrej woli. W tym roku uczniowie dolnośląskich szkól zebrali ponad 150 tysięcy złotych.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wielki kresowy koncert galowy. Uczestnicy podziwiali występy wielu zespołów wokalno – tanecznych. Jednym z nich był zespół „Sołonczanka” z polskiej wsi Nowy Sołoniec z Rumunii. Na czas pobytu w Polsce grupa ta znalazła gościnę w domach rodzinnych  uczniów z Jaworzyny.

– Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji: tym, którzy wrzucali datki do puszek, kupili kalendarze kresowe oraz tym, którzy kwestowali i pozwolili na zorganizowanie zbiórek. To dzięki ludziom dobrej woli ocaleją groby naszych Rodaków pozostawione za wschodnią granicą Polski – podkreślają uczniowie i nauczyciele z jaworzyńskiego gimnazjum.

Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, opr. red.

 

Poprzedni artykułWierzymy w utrzymanie się w III lidze!
Następny artykułDni Świdnicy 2013 już w ten weekend