Strona główna Kultura Dzień Godności po raz trzynasty

Dzień Godności po raz trzynasty

1

Przejdą ulicami Świdnicy i w niebo wypuszczą 300 balonów z marzeniami. Marzeniami o tolerancji, prawie do szacunku i normalnego życia. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w XIII Dniu Godności, który zaplanowano na 16 maja.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest okazją do pokazania różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia – mówi Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła PSOUU. – Ten dzień jest doskonałą okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych. Koło PSOUU organizując Dzień Godności chce podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna podobnie jak fizyczna, kolor skóry, płeć lub poglądy polityczne nie mogą być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.

Impreza rozpocznie się w piątek,  16 maja o godzinie 13.00na placu przed Urzędem Miasta w Świdnicy. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby niepełnosprawne, ich rodziny, znajomych, przyjaciół i sympatyków Stowarzyszenia. Uroczystości rozpoczną przemówienia władz koła oraz patronów honorowych, Wojciecha Murdzka, prezydenta  Świdnicy i Zygmunta Worsy, starosty powiatu świdnickiego. Przemarszowi towarzyszyć będą liczne atrakcje m.in. występ Żarowskiej Orkiestry Dętej.   Ulicami Armii Krajowej, Wałbrzyską do pl. Grunwaldzkiego przejdzie około 300 osób. Następnie od godziny 14.00 do godziny 15.00 na pl. Grunwaldzkim, odbędzie się happening, podczas którego przewidziano m.in:

– wystąpienie  ks. biskupa Ignacego Deca,

– występ artystyczny zespołu folklorystycznego „Olszaniacy”,

– rozdawnictwo ulotek na temat 25-letniej działalności Stowarzyszenia,

– wypuszczenie do nieba 300 pięknych pomarańczowych balonów z marzeniami osób z niepełnosprawnością  intelektualną, podopiecznych placówek Polskiego Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy.

Po happeningu podopieczni PSOUU Koło w Świdnicy, zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych placówek oraz przedstawiciele urzędów administracji publicznej powiatu świdnickiego przejdą do Klubu „Bolko”, gdzie zaplanowano zabawę integracyjną.

Poprzedni artykułPonad trzydziestu nietrzeźwych kierowców
Następny artykułKontrowersyjna przegrana Karoliny