Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 42

Co to, gdzie to? Zagadka nr 42 [KONKURS]

0

Ostatnie zadanie okazało się dość trudne, choć zdjęcie zostało zrobione w samym sercu Świdnicy. Najciekawszą odpowiedź nadesłała pani Bogumiła Kondrat, do której trafia cotygodniowa nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D. Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 42:

Fotografia przedstawia tylko fragment większej całości. Co to jest? Jaka jest historia tego obiektu? Nagroda czeka na autora najciekawszej odpowiedzi.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 18 maja, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 42”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 maja na portalu Swidnica24.pl. Także 18 maja kolejna zagadka!

Odpowiedź pani Bogumiły Kondrat na zagadkę nr 41:

Rzeźba znajduje się na narożniku budynku przy ul. Łukowej i Rynku Kamienica ciekawa z racji unikatowej konsoli pochodzącej z przełomu XV i XVI wieku.

Gotycki rzeźbiony wspornik przedstawia Samsona (postać biblijna) walczącego zaciekle z lwem. Na uwagę zasługuje również piesek targający grzywę lwa.  Samson był człowiekiem i nadludzkiej sile (wg tradycji judaistycznej), który znany był z niezwykłych wyczynów, jednym z nich było rozerwanie lwa gołymi rękami. W średniowieczu na wsporniku najprawdopodobniej stała figura św. Jana Ewangelisty.

źródło:

informacje własne oraz „Świdnica.Przewodnik” Sobiesław Nowotny, Wiesław Rośkowicz

 

Poprzedni artykułMaltańczycy trochę skromniej
Następny artykułBez bramek w meczu Polonii z Lechią [FOTO]