Strona główna Temat dnia Autobusy przegrywają z szynobusami

Autobusy przegrywają z szynobusami

12

Niemal całą pulę unijnej dotacji na środki transportu w województwie dolnośląskim zgarniają Koleje Dolnośląskie. Świdnickie MPK mimo bardzo wysokiej oceny na razie nie dostanie ani grosza. – Żal, bardzo żal, bo to była wyjątkowa okazja, żeby kupić aż 8 nowych autobusów, w tym sześć na 100 pasażerów – mówi prezes Wiktor Karol i dodaje, że nie zaprzestanie starań.

Żmudna procedura wyłaniania przez zarząd województwa beneficjentów trwała wiele miesięcy. Świdnickie MPK przeszło przez gęste sito ocen, ostatecznie otrzymując 75,78 pkt. Miejska spółka starała się o 4 849 250,00 dofinansowania. – Mieliśmy dołożyć zaledwie 15% – wyjaśnia Wiktor Karol. – Takiej szansy dotąd nie było. Niestety, kolej okazała się priorytetem.

Zarząd Województwa zadecydował o przyznaniu Kolejom Dolnośląskim aż 68 milionów dotacji z RPO na zakup trzech szynobusów elektrycznych. Nieco ponad 6 milionów złotych dostanie Jelenia Góra na autobusy, to jednak kwota o połowę mniejsza niż chcieli wnioskodawcy.

– Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „ŚWIDNICA” Sp. z o.o.,  z łączną liczbą uzyskanych punktów – 75,78, znalazło się na pierwszym miejscu listy projektów rezerwowych, na której jest w sumie 7 projektów. Lista projektów rezerwowych została utworzone ze względu na wyczerpanie dostępnych pieniędzy – tłumaczy Katarzyna Koper p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego. Szansa na przyznanie środków pojawi się wówczas, gdy na przykład będą oszczędności z przetargów. Do zarządu województwa należy decyzja, czy pieniądze dołożyć Jeleniej Górze, czy przekazać najwyżej ocenionemu projektowi z listy rezerwowej.

– Na razie poczekamy – mówi prezes świdnickiego MPK. – Nie chcemy podejmować żadnych decyzji na gorąco. Bardzo zależy nam na tym, żeby jednak zrealizować zamiar zakupu nowych autobusów.

Świdnickie MPK ma 33 autobusy miejskie, w tym 25 liniowych. Najmłodsze są 2011 roku, najstarsze z 1994.

Poprzedni artykułŻyczyli 200 lat [FOTO]
Następny artykułRywalizacja o tytuł najlepszych Dolnoślązaków