Strona główna Temat dnia Autobusem za darmo?

Autobusem za darmo?

35

O wprowadzenie darmowych przejazdów miejskimi autobusami dla kierowców, którzy zostawią swoje auta na parkingach, apeluje do władz Świdnickie Forum Rozwoju. Autorzy pomysłu wyliczają szereg korzyści, jak mniej zniszczone drogi, a adresaci pytają – czy za komunikację mają płacić emeryci i młodzież szkolna?

Świdnickie Forum powołuje się na przykład kilku europejskich miast i Nysy, jedynego polskiego, które wprowadziły takie rozwiązanie. Pomysł jest prosty – kierowca, który zostawi swój samochód i z prawem jazdy oraz dowodem rejestracyjnym wsiądzie do autobusu, nie będzie płacił za bilet. Zdaniem inicjatorów, w ten sposób uda się zaoszczędzić na remontach dróg, niszczonych przez coraz większy ruch samochodów, będzie mniej wypadków, korków, hałasu, skorzysta na tym środowisko i handlowcy w centrum miasta. A miasto i tak nic nie straci, bo za podróżowanie autobusami i tak nadal płacić pozostali użytkownicy miejskiej komunikacji.

Forum proponuje, by pomysł przetestować przez pół roku, od stycznia 2014 i na podstawie dwóch analiz ( po trzech i po pięciu miesiącach) przekonać się, czy rozwiązanie się sprawdza oraz czy wymaga modyfikacji. Wniosek trafił do Rady Miejskiej i prezydenta.

– Świdnickie Forum Rozwoju chce, aby Świdnica stała się liderem Dolnego Śląska we wdrażaniu śmiałej propozycji – odpowiada Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. – Pierwszeństwo zawsze jest zaszczytne, ale wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. W tym przypadku trzeba uważać, żeby jedynymi grupami świdniczan utrzymującymi komunikację miejską (koszt około 10 mln zł, wpływy ze sprzedaży biletów 4 mln zł) nie okazały się osoby starsze, dzieci i młodzież dojeżdżająca do szkół, czy też osoby nisko sytuowane. Wszakże na niespełna 60 tys. mieszkańców mamy zarejestrowanych 35 tys. pojazdów. Propozycję ŚFR urzędnicy wnikliwie przeanalizują, licząc, że jasne stanowisko zajmą w tej sprawie właściwe Komisje Rady Miejskiej.

asz

 

 

Poprzedni artykułTrzy punkty zostały w Świdnicy
Następny artykułChciał zabić matkę. Jest akt oskarżenia