Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Polskie doliny

ZnaneNieznane.pl: Polskie doliny

0

Turyści zachwycają się polskimi górami. Zdobywają szczyty Tatr, Karkonoszy, Beskidów. A czym przyciągają doliny? Co skrywają i czy mają jakiś turystyczny potencjał? Odpowiedź musi być twierdząca, a rozwinięcie znajdziecie w dalszej części, poznając Dolinę Pięciu Stawów, Dolinę Pałaców i Ogrodów oraz Dolinę Chochołowską.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich znajduje się w Tatrach Wysokich i jest najrozleglejsza, wśród wysokogórskich dolin.
Jest to niezwykle malownicze miejsce. Strzeliste turnie otaczają olbrzymie stawy. A gdzieś pomiędzy znajdziecie drewniane, wkomponowane w otoczenie schronisko górskie. Wszystkie te okoliczności powodują, że jest tu po prostu pięknie!
Dolina Pięciu Stawów położona jest na wysokości powyżej 1665 m n.p.m. i stanowi przedłużenie Doliny Roztoki znajdującej się poniżej progu największego polskiego wodospadu – Wielkiej Siklawy, wypływającej z Wielkiego Stawu.
Jak sama nazwa wskazuje znajduje się tutaj 5 stawów: Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni. Szlak biegnący wzdłuż doliny pozwala dojść do pierwszych czterech stawów, ostatni dobrze widoczny jest z drogi na Zawrat. Oprócz wymienionych stawów na terenie doliny znajduje się jeszcze szósty, niewielki zbiornik wodny – Bawole Oko, stąd można mieć wątpliwość, czy nazwa doliny została właściwie obrana.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów znajduje się w bajecznej scenerii Kotliny Jeleniogórskiej na Dolnym Śląsku. Swoim obszarem obejmuje 30 w większości odrestaurowanych rezydencji, reprezentujących różne style architektoniczne. Zróżnicowanie wynika z dziejów tych ziem. Dawniej ze względu na nieprzeciętne piękno i właściwości lecznicze klimatu zamieszkiwały tu najznakomitsze polskie rody m.in. Habsburgowie, Hohenzollernowie, Czartoryscy, Schaffgotschowie i Radziwiłłowie. Zamki, pałace, dwory i wieże obronne zgromadzone na powierzchni nieco ponad 100 km2 były ich siedzibami.
Dolina Pałaców i Ogrodów to także rozległe tereny zielone (w tym parki pałacowe i dworskie). Ich część ze względu na swoją wartość dla ekosystemu została objęta ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego oraz parków krajobrazowych Rudawskiego i Doliny Bobru.
Szlak można przemierzać pieszo, rowerem lub samochodem.
Obiekty Doliny Pałaców i Ogrodów to m.in: Pałac, park krajobrazowy i folwark w Bukowcu, Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac Paulinium w Jeleniej Górze, Pałac Dębowy w Karpnikach, Pałac Królewski w Mysłakowicach, Pałac w Wojanowie, Wieża Książęca w Siedlęcinie, Pałac w Pakoszowie, Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest najdłuższą polską doliną tatrzańską. Równocześnie jest położona najbardziej skrajnie na zachód. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na łatwość w dostępie i łagodny szlak, który dostarcza prawdziwie tatrzańskich wrażeń.
Wzdłuż doliny biegnie droga asfaltowa, która mniej więcej w połowie drogi na Polanę Chochołowską przechodzi w drogę szutrową. Na terenie doliny dozwolona jest jazda rowerem, który można wypożyczyć w wypożyczalni na początku szlaku. Czeka tu również na turystów kolejka kołowa, która kursuje mniej więcej do połowy drogi na Polanę Chochołowską.
Sama dolina jest miejscem gęsto zalesionym. W zasadzie jedynym miejscem widokowym jest rozległa i malownicza Polana Chochołowska, na której znajduje się również sporo zabytkowych zabudowań pasterskich. Na terenie doliny prowadzony jest wypas kulturowy owiec. Dzięki niemu mogą tu rosnąć rośliny, które by żyć muszą być regularnie przystrzygane, a owce to gwarantują.
Szczyty i granie wznoszące się nad doliną są porośnięte łąkami wysokogórskimi i kosodrzewiną, dzięki czemu widoki są bardzo malownicze, a kolor terenu zmienia się wraz z porą roku. Szczególnie pięknie jest tutaj wczesną jesienią, kiedy trawa porastająca stoki przybiera złoty kolor, niekiedy przyprószony białą szadzią po nocnych przymrozkach.

Więcej propozycji wycieczek na znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Tańcząca Eurydyka. Anna German
Następny artykułCo nowego? Imagine