Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Kopalnie w Polsce

ZnaneNieznane.pl: Kopalnie w Polsce

0

Kopalnia Soli Kłodawa jest największą czynną kopalnią soli kamiennej w Polsce. Udostępniona jest do zwiedzania turystom indywidualnym oraz grupom zorganizowanym. Znajduje się tutaj najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna. Program zwiedzania obejmuje prelekcję nt. historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Turyści obejrzą tu także wyeksploatowane komory solne oraz maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Na miejscu znajduje się firmowy sklepik z pamiątkami a turyści z daleka mogą zatrzymać się w Hotelu Dom Górnika.
Kopalnia w 2007 r. została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii – najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie (600 m pod ziemią). Obiekt jest z pewnością nietuzinkowy i warty odwiedzenia.
W 2009 r. Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna została Turystycznym  Produktem Roku (nagroda przyznana przez Polska Organizację Turystyczną).

Kwarc ze Szklarskiej Poręby

Odkrywkowa kopalnia kwarcu Stanisław znajduje się na zboczu Izerskiego Garbu, na wysokości 1088 m n. p. m. Tym samym pozostaje najwyżej położonym obiektem tego typu w Europie.
Słynie ze złóż niezwykle czystej odmiany kwarcu, stosowanej w przemyśle hutniczym, szklarskim i ceramicznym. Dodatkowo skały metamorficzne otaczające wyrobisko są pełne innych minerałów, tj. pirytu, fluorytu, ametystu, turmalinu.
Pierwszymi odkrywcami bogactw jakie kryje góra, zwana dawniej Białym Kamieniem byli Walonowie. Byli to zagraniczni rzemieślnicy różnych narodowości zamieszkujący te tereny już pod koniec XIII w.
Na początku XXI w. zakończono wydobycie kwarcu, a kopalnia została zamknięta.
Dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa zapewnia łatwy i przyjemny dojazd rowerem do obiektu. Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na niesamowitą panoramę okolicy.

Węgiel z Kowar

W wyrobiskach byłej kopalni Podgórze, w której utworzono Podziemną Trasę Turystyczną Kowarskie Kopalnie poznacie bogatą historię górnictwa w Kowarach i tajemnicę działalności Zakładów Przemysłowych R – 1, utworzonych przez Rosjan. Pracujący od stycznia 1948 roku górnicy, geofizycy i geolodzy przez lata ukrywali tajemnicę, jakoby wydobywany w Kowarach uran miał służyć do produkcji paliwa nuklearnego przez rosyjskich specjalistów jądrowych. W wyniku poszukiwania rud na terenie Kowar wydrążono 43 sztolnie, 36 szybów i około 300 kilometrów podziemnych wyrobisk górniczych.
To jednak tylko zalążek niezwykłych historii, resztę opowie Wam doświadczony przewodnik.
Zwiedzanie wyrobisk można urozmaicić podziemną biesiadą, podczas której zasmakujecie bigosu, chleba ze smalcem lub grzanego piwa. Dodatkową atrakcją jest również możliwość sporządzenia ziołowego wywaru w najlepiej wyposażonym podziemnym laboratorium Zakładów Przemysłowych R1.

Złoto ze Złotoryi

Kopalnia Złota znajduje się na obrzeżach Złotoryi przy rzece Kaczawie w okolicach ul. B.Chrobrego, u podnóża Góry Świętego Mikołaja.
Kopalnia została wykuta około roku 1660 w twardej diabazowej skale pochodzenia wulkanicznego. Długość chodników wynosi ok. 100 m. W 1997 r. eksploratorzy odkryli duży szyb zwany „Szybem Karola” o wysokości 28 m ukryty za sztucznym zawałem. Według podań kopalnia może mieć połączenie z podziemiami kościoła św. Mikołaja, do których wejścia jeszcze nie znaleziono. Na wąski chodnik natrafiono także pod skałami na lewo od wejścia do sztolni. Jednak pozostawiono go bez penetracji.

Więcej propozycji wycieczek na portalu znanenieznane.pl

Poprzedni artykuł41.Rajd Krause – będą utrudnienia
Następny artykułPolecamy: Charles Duhhig „Siła nawyku”