Strona główna Kultura Z mitologią na ty

Z mitologią na ty

1

Po raz dziewiąty Szkoła Podstawowa nr 1 zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny. W zmaganiach wzięło udział 12 placówek.

Rywalizacja  była zakrojona na szeroką skalę, bo objęła zarówno sprawdzenie wiedzy o mitach ( do tej konkurencji zgłosiło  się aż 25 uczniów), jak i umiejętność samodzielnego redagowania prac literackich, opisujących bohaterów mitologicznych. W tej kategorii konkurowało 28 osób, z czego aż 12 prac zasłużyło na nagrodę lub wyróżnienie. W konkursie z wiedzy o mitach po raz drugi pierwsze miejsce zajął Michał Fanhauser, drugie miejsce otrzymał Jędrzej Kulak ze Szkoły, na trzeciej pozycji uplasował się Konrad Sosnowski, nagrody otrzymali też Aleksandra Król i Aleksandra Pająk – wszyscy ci uczniowie reprezentują Szkołę Podstawową nr 8.

 Uczniowie podejmowali także tematykę mitologiczną w swoich pracach plastycznych. Tu udział był najliczniejszy, bowiem spłynęły aż 53 prace, a nagrodzono 13 z nich.

Najbardziej  widowiskową konkurencją była rywalizacja teatralna, której podjęło się  5 szkół.  Siedmioosobowe grupy prezentowały przygotowane przez siebie scenki. W tej konkurencji wygrała Szkoła Podstawowa nr 105 z przedstawieniem zatytułowanym  „Olimpijska opowieść”, drugie miejsce zajęli gospodarze, czyli Szkoła Podstawowa nr 1 za przedstawienie „Zapiski Homera”, zaś trzecie miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie. Wręczono też nagrody za najlepszą kreację żeńską i męską.   W tej kategorii zwycięzcami okazali się: Jagoda Kurzawa ze Szkoły Podstawowej nr 105, za kreację króla Midasa oraz Kajetan Dubicki ze Szkoły Podstawowej nr 1 za rolę Homera. Pozostałe szkoły, czyli Szkoła Podstawowa z Pastuchowa i Szkoła „Bliżej Dziecka” otrzymały wyróżnienie za przedstawienie „Demeter i Kora”.

   W sumie w różnych konkurencjach udział wzięło 141 uczniów, którzy przygotowując się do rywalizacji, z pewnością bliżej zapoznali się z mitologią. Najlepsi zostali nagrodzenia, wręczano zarówno nagrody książkowe, jak i rzeczowe.  Fundatorem nagród był między innymi Urząd Miasta w Świdnicy.

opr. red.

zdjęcie SP nr 1