Strona główna Bez kategorii Świdnicki imprezownik

Świdnicki imprezownik

2

Coś się kończy, by mogło zacząć się cos innego. Idąc moim ulubionym meteorologicznym tokiem myślenia, uznajmy zimę za absolutnie zakończoną. Chociaż nie ukrywam, że czasami nachodzi mnie myśl, że to mimo wszystko jednak nie koniec i zaskoczy nas jak 2 lata temu. Weekend majowy, a tu biało za oknami. Miejmy nadzieję, że to tylko przeczucia i będzie coraz cieplej, milej i przede wszystkim zieleniej.

Pomijając kwestie pogodowe, zastanawia mnie jedna rzecz. Jak to możliwe, że w okresie jesienno-zimowym tak niewiele dzieje się w Świdnicy, a gdy tylko temperatura podskoczy powyżej 15, od razu koncerty, warsztaty, spektakle. Jak sama nazwa wskazuje sezon klubowy to taki, kiedy jesteśmy wręcz zmuszeni do spędzania czasu w czterech ścianach z przyczyn wiadomych, więc czemu do diaska, przeniósł się na sezon letni? No nie klei mi się ta „logika” za Chiny. Cóż, tak czy owak imprez jest znacznie więcej, a oto kilka z nich.

***

Nazwa: Świdnickie Noce Jazzowe: Urszula Dudziak i Super Band | koncert

Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Klub BOLKO

Data i godzina: 26.04.2013, godz. 20:20

Wstęp: 30 – 40 zł

Urszula Dudziak urodziła się 22 października 1943 roku w Straconce koło Bielska-Białej, gdzie spędziła pierwsze cztery lata życia. Potem jej rodzinę rzuciło do Gubina, a następnie Zielonej Góry. W tym ostatnim mieście rozpoczęła się edukacja muzyczna przyszłej gwiazdy jazzu. Dudziak uczyła się gry na fortepianie, a w czasach szkoły średniej, za sprawą Elli Fitzgerald, zakochała się w jazzie i zaczęła śpiewać. Zadebiutowała w 1958 roku mocnym akcentem, bo współpracą z Krzysztofem Komedą. Początkowo wykonywała głównie standardy jazzowe, ale po nawiązaniu w 1964 roku współpracy z Michałem Urbaniakiem zmieniła styl śpiewania. Zaczęła traktować głos bardziej instrumentalnie, nawiązując do klasycznej i jazzowej techniki zwanej scatem. Dzięki temu, a także wykorzystaniu efektów wokalnych, Dudziak szybko zdobyła uznanie i stała się jedną z najoryginalniejszych wokalistek jazzowych w Polsce i poza nią. Zanim wyemigrowała do USA zaznaczyła swoją obecność znakomitą płytą „Newborn Light”, nagraną z Adamem Makowiczem. Prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” przyznał albumowi maksymalną ocenę pięciu gwiazdek.

Źródło: sok.com.pl

***

Nazwa: Alchemia Teatralna: warsztaty dramatopisarskie „Ośmielenie wyobraźni”

Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Klub BOLKO

Data i godzina: 27-28.04.2013, godz. 11-14, 16-19

Wstęp: liczba miejsc ograniczona

Zapraszamy na warsztaty dramatopisarskie – prowadzący Mateusz Pakuła (dramatopisarz i dramaturg. Ukończył reżyserię teatralną (specjalność dramaturgiczna) na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Nominowany do nagrody TVP Kultura „Gwarancje Kultury” za najbardziej obiecujący debiut 2010 roku. )

Mateusz Pakuła o swoich zajęciach:

„Wydaje mi się dość oczywiste, że nie da się nauczyć pisania dramatów, w ogóle tworzenia tzw. literatury pięknej. Celem prowadzonych przeze mnie warsztatów dramatopisarskich nie jest wyłożenie podstawowych zasad rzemiosła, ale pobudzenie wyobraźni, uruchomienie jej, czy też – i ten termin wydaje się najbardziej odpowiedni – jej „ośmielenie””.

Źródło: sok.com.pl

***

 Nazwa: Afryka, kolebka człowieka: spotkanie z prof. Mirosławem Kocurem

Miejsce: Świdnica, ul. Franciszkańska, Miejska Biblioteka Publiczna

Data i godzina: 27.04.2013, godz. 13:00

Wstęp: wolny

Spotkanie z  teatrologiem, aktorem, znawcą teatru antycznego, ze wszech miar wyjątkową postacią wrocławskiego środowiska intelektualnego, jest kolejnym wydarzeniem projektu „Alchemia teatralna”. Wykład odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 13.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej.

Słońce doładowuje nam oklapnięte baterie i aż chce się żyć. Mimo kilku sugestii proponuję nadrabianie straconego czasu na łonie przyrody. Pierwsze grille i Posadówki na ławce podejrzewam macie już za sobą, ale co w tym złego rozpocząć sezon pełną parą?

Miłego i pogodnego weekendu

Maja Jasnos

Poprzedni artykułPosadzili las [FOTO/VIDEO]
Następny artykułWątpliwe miejsce do rekreacji