Strona główna Kultura O historii pieniądza

O historii pieniądza

0

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zaprasza na na promocję książki  “Pieniądz zastępczy w Rejencji Wrocławskiej w latach 1914-1924”, której autorem jest świebodziczanin dr Janusz Kujat. Jest to jego praca doktorska, uzupełniona o kilka dość ważnych szczegółów dotyczących obiegu pieniężnego na Śląsku w okresie od 1914 do 1931 roku.

To druga w Polsce publikacja o pieniądzu zastępczym na Śląsku. Zawiera dużo informacji o sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej na terenie ówczesnej Rejencji Wrocławskiej. Opisuję w niej m.in. problemy z jakimi borykali Ślązacy w okresie I wojny światowej i po jej zakończeniu do reformy walutowej z 1924 roku – opowiada autor. – Jej wielkim atutem jest to, że dotyczy nieznanego dotąd okresu w naszych regionalnych dziejach. W książce jest wiele faktów z życia gospodarczego naszego miasta i okolicznych miejscowości. Zawiera kilkadziesiąt barwnych ilustracji. Dla numizmatyków ponadto jest istotne to, że jednym z rozdziałów jest opisany w dość obszernej formie rozwój ikonografii na pieniądzu od jego powstania po czasy współczesne.

Ciekawostką jest fakt, że pieniądze plastikowe wcale nie weszły do obiegu na przełomie XX i XXI wieku, ale były w portfelach świebodziczan już w latach XX ubiegłego wieku.

Zainteresowanych zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w niedzielę, 7 kwietnia, o godz. 16.30. 

Poprzedni artykułCinema 3D zaprasza do kina [REPERTUAR]
Następny artykułCentrum Pomocy Rodzinie otwiera drzwi