Strona główna Temat dnia Na żywo o świdnickich liceach

Na żywo o świdnickich liceach

12

Ani uczniowie, ani starosta nie zmieniają opinii na temat umieszczenia dwóch liceów w jednej siedzibie. Konflikt w sprawie III i IV LO ze Świdnicy był tematem  audycji Radia Wrocław.

Dziennikarz rozgłośni, Michał Wyszowski, zaprosił do rozmowy młodzież z obu szkół, nauczycieli, dyrektorów, rodziców, starostę Zygmunta Worsę, a także przedstawicieli Urzędu Miejskiego. Zarówno dla młodzieży, nauczycieli, jak i rodziców pomysł przeniesienia IV LO do siedziby III LO pociąga za sobą cała listę niedogodności. Zgodnie twierdzą, że będzie zbyt ciasno, że szkoły nie zdołają zachować autonomii, utrzymać dotychczasowych warunków nauczania. Podkreślali, że zostali zaskoczeni decyzją i nikt jej ze społecznościami szkolnymi nie konsultował. Do tych głosów dołączyła część radnych powiatowych i poseł Anna Zalewska. Kolejnym argumentem na nie są pieniądze – na dostosowanie budynku dla IV Lo potrzebne będą poważne środki.

Starosta Worsa bronił swoich decyzji. Powtarzał argumenty, dotyczące spadającej liczby uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych, zbyt dużą liczbę liceów w powiecie i wreszcie konieczność oszczędzania. Twierdził, że przenosiny nie będą kosztowały więcej niż 80 tysięcy złotych i że to żadne wydatek, bo tyle kosztowałoby 4-miesięczne utrzymanie IV LO przy ulicy Strzelińskiej. W takie rozliczenia nie wierzy dyrektor III LO, Ryszard Skórka. – 80 tysięcy to pomalowanie dwóch piwnic – dodała poseł Zalewska. – Potrzebne będzie co najmniej 400 tysięcy złotych.

Tadeusz Niedzielski, dyrektor departamentu oświaty w Urzędzie Miejskim przypomniał inicjatywę prezydenta. Miasto chce przejąc od powiatu wszystkie szkoły ponadgimnazjalne i połączyć je z gimnazjami. Choć rozmowy trwają, starosta stwierdził krótko – takiej możliwości w przypadku wszystkich szkół nie ma, chyba że w Polsce zostaną zlikwidowane powiaty. Dodał także, że decyzja w sprawie wspólnej siedziby dla III i IV LO jest nieodwołalna. Innego zdania jest poseł Zalewska. Zapowiedziała powiadomienie wszystkich możliwych instytucji i służb, a w rezultacie zablokowanie przenosin.

asz/tepe

Poprzedni artykułHarcerze na pomoc Syrii
Następny artykułCinema 3D zaprasza do kina [REPERTUAR]