Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Dolnośląskie TOP 10

ZnaneNieznane.pl: Dolnośląskie TOP 10

0

Dolny Śląsk jest fajny!

Wiecie, które dolnośląskie miasta najczęściej wybierają turyści? Poza niekwestionowanym liderem, jakim jest Wrocław, najchętniej odwiedzane są: Karpacz, Szklarska Poręba oraz uzdrowiska, takie jak Polanica, Kudowa i Świeradów. Popularne są także Jelenia Góra oraz Kłodzko.

1. Rynek Wrocław

Budynek wrocławskiego Ratusza jest główną atrakcją Wrocławia. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, prezentującej eksponaty i zabytki związane z dziejami samorządu. Bogato zdobiona wieża zbudowana została w 1536 r. i ma ponad 60 m wysokości. W podziemiach wrocławskiego Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, której tradycje sięgają XIII w. Historyczny lokal jest jednym z najstarszych tego typu w Europie.

2. Zamek Książ

Zamek Książ jest jednym z największych zamków w kraju. Obiekt jest perłą Szlaku Zamków Piastowskich. Jest także jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych, szczególnie obleganą w maju w trakcie corocznego Święta Kwiatów. Miłośnikom zagadek II wojny światowej przyciąga tu podziemna trasa turystyczna. Otoczenie jest równie ciekawe, gdyż zamek znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.

3. Kopalnia Złota Złoty Stok

W Kopalni Złota w Złotym Stoku turyści mają okazję zobaczyć jedyne w swoim rodzaju zjawisko – podziemny wodospad. W niewielkiej komorze Sztolni Czarnej Górnej przyroda wprawia w zachwyt. Z wysokości 8 m woda spada z hukiem tuż obok przechodzących korytarzem dzieci i dorosłych. Ten największy w Europie podziemny wodospad został dodatkowo podświetlony.
Eksplorację podziemnych atrakcji można kontynuować w jedynym w Polsce Muzeum Przestróg i Apeli, gdzie znajdują się humorystyczne tabliczki z ostrzeżeniami z ubiegłego wieku, m.in.: „Rolników obsługujemy szybko, sprawnie i życzliwie”, „Pamiętaj! Namawiając do palenia i picia obciążasz swoje sumienie „, „Wejście do toalety za okazaniem książeczki zdrowia”.

4. Kościółek Wang

Perłą Karkonoszy jest świątynia Wang w Karpaczu. To oryginalny drewniany kościółek wzniesiony z sosny norweskiej, w miejscowości Vang w Norwegii, przez chrześcijańskich potomków Wikingów. Duchy Wikingów drzemią w ornamentach rzeźbionych portali i kapitelach kolumn w postaci smoków i węży. Wang to miejsce magnes. Każdego roku odwiedza je ponad dwieście tysięcy turystów. Budowla jest Perłą Karkonoszy nie tylko z nazwy. To jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce, umieszczona na szlaku Via Sacra.

5. Park Miniatur

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach pozwala poznać najciekawsze zabytki w okolicy i w regionie. Turyści, niczym wielkoludy zaglądają tu przez okna do wnętrz, oglądają szczegóły konstrukcji i inne detale architektoniczne. Wszystkie miniaturowe arcydzieła powstają na miejscu. Wśród nich jest m.in. norweski kościół Wang, kościół św. Katarzyny ze Sztokholmu w Jeleniej Górze, domy tyrolskie w Mysłakowicach, Zamek Książ i Pałac Łomnica. Jeden model budowany jest przez około sześć tygodni a pracuje nad nim cały zespół modelarzy. Miniatury wykonane są w skali 1:25. Wyjątkiem jest Śnieżka, zbudowana w skali 1:50.

6. Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w zabytkowym młynie papierniczym z XVII w. Działalność tego muzeum jest unikalna. Jako jedyne w Polsce gromadzi absolutnie wszystko, co związane jest z techniką papierniczą. Dzięki temu zwiedzający mogą poznać historię papieru na Świecie, w Europie, Polsce i na Śląsku. Bezdyskusyjnie najatrakcyjniejszą częścią muzeum jest czerpalnia, gdzie odbywa się pokazowe wytwarzanie papieru. Muzeum daje zwiedzającym możliwość własnoręcznego czerpania papieru. To niezła frajda nie tylko dla najmłodszych. Papiernia oferuje też wiele ciekawych atrakcji, jak np. lekcje muzealne.

7. Zamek Czocha

Zamek Czocha w Leśnej to średniowieczne zamczysko, zbudowane na potężnej skale, otoczone grubymi murami, lasem i graniczną rzeką Kwisą. Atrakcja posłużyła jako plener w filmach „Wiedźmin”, „Gdzie jest generał?” i serialach: „Tajemnice twierdzy szyfrów”, „Dwa światy”, „Pierwsza miłość”. Turyści mogą odwiedzić wspaniałe zamkowe komnaty, dowiedzieć się jak wyglądała pańska łazienka i gdzie pani ukrywała swego kochanka.

8. Zamek Kliczków

Zamek Kliczków położony jest na skraju Puszczy Zgorzeleckiej, wśród malowniczych jeziorek powstałych w wyrobiskach kopalni kwarcytu. Neorenesansowa rezydencja dworska o początkach sięgających XIII w., otoczona jest starym zabytkowym parkiem zaprojektowanym przez Eduarda Petzolda. Wokół zamku rozciągają się gęste lasy Borów Dolnośląskich.

9. Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Kletnie. Długość korytarzy przekracza 2,5 km. To największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych w Polsce. Zwiedzając podziemne korytarze można spotkać mierzącego 2,8 m niedźwiedzia jaskiniowego i nauczyć się wreszcie, które nacieki to stalagmity a które stalaktyty…
Obecna atrakcja turystyczna została odkryta przypadkiem, podczas prac wydobywczych w kamieniołomie marmuru w 1966 r. Po odstrzale skały odsłonięty został otwór, w którym natknięto się na dużą liczbę kości. Większość z nich była szczątkami niedźwiedzia jaskiniowego, od niego też jaskinia wzięła nazwę.

10. Klasztor w Lubiążu

Największe opactwo cysterskie na świecie znajduje się w Lubiążu. Pocysterski klasztor jest piękny a zarazem bardzo tajemniczy. W skład kompleksu wchodzą dwa kościoły, klasztor z przepięknymi salami i pałac opatów oraz zabudowania gospodarcze. Fasada klasztoru liczy sobie ponad ćwierć kilometra długości! Warto tu przyjechać w maju na coroczną imprezę „Korso Pałacowe”. Tylko wtedy można zwiedzać zamknięte na co dzień sale, podziemia klasztorne, strychy…

Więcej na www.znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi
Następny artykułZ wypożyczalni: Truman Show