Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Ciekawe domy i chaty w Polsce

ZnaneNieznane.pl: Ciekawe domy i chaty w Polsce

0

Domy Tkaczy, Chełmsko Śląskie

Domy Tkaczy to dawne domy, w których żyli i pracowali śląscy tkacze. Kojarzone są też z nazwą „12 apostołów„, a wynika to z tego że pierwotnie było 12 budynków. 11 w zwartym szeregu i 12-ty zwany Juaszem stał osobno. Nie możemy go dziś zobaczyć ponieważ spłoną. Nazwa jednak pozostała.
Domy Tkaczy powstały w 1707 r. kiedy miasto było jeszcze własnością cystersów krzeszowskich. Budowa zespołu drewnianych domów spowodowana była ożywieniem tkactwa chałupniczego i dużego zapotrzebowania na materiał w Europie i Ameryce.

Chata Kawuloka, Istebna

Jeśli macie ochotę przenieść się w świat naszych dziadków i pradziadków, to koniecznie musicie odwiedzić Chatę Jana Kawuloka w Istebnej. W drewnianym obiekcie poznacie tradycje i obyczaje sprzed wielu lat, a także zobaczycie imponującą kolekcję starych sprzętów domowych. To jednak nie wszystko, obejrzycie też  nietypowe pasterskie instrumenty muzyczne, z których wydobywają się naprawdę ciekawe dźwięki.
Podczas oglądania etnograficznych zbiorów, będziecie mieli okazję przenieść się w minione czasy i wysłuchać barwnych opowieści.

Dom do Góry Nogami, Szymbark

Dom do Góry Nogami to drewniany dom naturalnych rozmiarów, ale został postawiony na dachu. Do środka wchodzi się przez okno szczytowe i chodzi się po suficie. Wnętrze jest urządzone w stylu realnego socjalizmu. Znajdziecie tu toaletę z lat 70., pokój telewizyjny i kredens z kryształami. Z telewizyjnego odbiornika usłyszycie słowa komunistycznej propagandy z najbardziej znanym zdaniem: “Pomożecie? – Pomożemy!”. Ten niezwykły dom ma być symbolem czasów PRL-u, gdy wszystko było postawione na głowie. Ma też symbolizować udział Kaszubów w wywróceniu do góry nogami systemu komunistycznego.

Chaty, Chochołów

Wieś Chochołów znajduje się w województwie małopolskim, u stóp Tatr. Miejscowość to przede wszystkim oryginalne górskie chałupy z drewnianych bali. Domy są przeważnie ustawione szczytami do drogi. Tradycją Chochołowa jest mycie chałup wodą z mydłem przed świętami Wielkiej Nocy i Bożego ciała, dzięki czemu wszystkie mają prawie identyczny, jasny odcień.

Dom Kata, Paczków

Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską. Powstał w XVIII wieku i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Przemawia za tym także jego usytuowanie w pobliżu cmentarza i pierwszej szubienicy. Legenda głosi, że w samym Paczkowie oprawca nie wykonywał wyroków, bo zostałby zlinczowany przez mieszkańców.
W gruntownie wyremontowanym Domu Kata – legendarnej siedzibie miejskiego oprawcy,  mieści się Centrum Informacji Turystycznej.

Dom Sedlaczka, Tarnowskie Góry

Dom Sedlaczka to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Tarnowskich Górach. W podziemiach i na parterze mieści się słynna winiarnia Sedlaczek, która istnieje do dziś. Jej nazwa pochodzi od nazwiska bogatego kupca, który w tym miejscu założył winiarnię. Przez 200 lat swego istnienia winiarnia była bardzo znana, dlatego też odwiedzało ją wiele osobowości np. Jan Ursyn Niemcewicz, J.W. Goethe czy Józef Piłsudski.
Na pierwszym piętrze budynku znajduje się Muzeum w Tarnowskich Górach. Posiada cenne eksponaty, które przekazał miastu Jan III Sobieski z podróży pod Wiedeń. Ponadto w muzeum możecie poznać historię miasta na przestrzeni wieków, która nierozerwalnie wiąże się z kopalnictwem rud metali i węgla.

Poleca portal znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPlecamy: Max Factor
Następny artykułCo nowego? Oz Wielki i Potężny