Strona główna Wydarzenia Świdnica Przebudowa Równej niebezpieczna?

Przebudowa Równej niebezpieczna?

5

– Dzieci przechodzą tuż przy koparkach i ciężarówkach, brakuje oznakowań. Tam może dojść do tragedii – alarmuje jedna z mieszkanek Świdnicy. Rzecznik Urzędu Miasta odpowiada – Oznakowania odpowiednie zostały umieszczone, jak również podczas prowadzonych prac pełniony jest nadzór przez kierownika budowy.

Chodzi o prace przy modernizacji ulicy Równej wraz z parkingiem i skwerem przed basenem krytym. Zakrojone na szeroka skale pracę ruszyły na początku grudnia 2012 roku. Wraz z ich postępem przybywa utrudnień. – Tędy chodzą dzieci do Szkoły Podstawowej nr 6, młodzież do II LO i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Na pieszych nikt nie zwraca uwagi. Teren jest niezabezpieczony i źle oznakowany. Sprawę zgłaszam do nadzoru budowlanego – mówi świdniczanka.

Jak sprawdziliśmy, na placu budowy są tablice informacyjne i zabezpieczenia. Czy to wystarczy? Czy nie lepiej zamknąć cały ten teren? Tak tłumaczy Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy:

 Ze względu na lokalizację – konieczny dojazd dla mieszkańców i klientów obiektu z pokojami gościnnymi, założono prowadzenie prac przy miejscowym wyłączeniu ruchu, w tym dla pieszych. Te wyłączenia się zmieniają wraz z postępem prac. Wkrótce część terenu objętego pracami będzie całkowicie wyłączona dla ruchu. Oznakowania odpowiednie zostały umieszczone, jak również podczas prowadzonych prac pełniony jest nadzór przez kierownika budowy. Co więcej budowa jest kontrolowana przez Państwową Inspekcję Pracy. Kwestie bezpieczeństwa mimo wielu starań wykonawcy zależą również od zdyscyplinowania mieszkańców, a niestety – jak pokazują to przykłady innych budów, nawet całkowicie wyłączonych z ruchu – z tym jest różnie. Całkowite zamknięcie ulicy stanowiłoby nie tylko poważny problem dla mieszkańców okolicznych budynków, ale też dla osób, które od przystanku kierują się w stronę drugiej części ul. Równej, czy też Zygmuntowskiej.

W ramach prac wymienione zostanie oświetlenie uliczne, instalacja odwodnienia ulicy i parkingu. Wybudowany zostanie nowy kolektor kanalizacji deszczowej i parkingu dla samochodów osobowych. Zdemontowana zostanie także nieużywana od ponad 10 lat konstrukcja zjeżdżalni basenowej, w tym miejscu powstanie parking. Zadanie obejmuje również urządzenie małej architektury (ławki, gazony kwiatowe), nasadzenie zieleni i wymianę istniejącej wiaty przystankowej.

W drodze przetargu w październiku 2012 wyłoniono wykonawcę – firmę ROKAM z Ząbkowic Śląskich. Prace potrwają do końca maja 2013 roku. Na ten cel miasto przeznaczy ponad 1 mln zł z własnego budżetu.

Poprzedni artykułZamknięty przejazd w Cierniach
Następny artykułWalka o licea nie ustaje