Strona główna Wydarzenia O Miejscach Pamięci w Krzyżowej

O Miejscach Pamięci w Krzyżowej

0

Już w środę,  20-tego marca rozpocznie się w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 11 Seminarium Miejsc Pamięci. Tegoroczne spotkanie zostanie poświęcone kluczowym datom w europejskiej historii pierwszej połowy XX wieku i ich oddziaływaniu na poszczególne kraje Europy środkowo – wschodniej.

Seminarium Miejsca Pamięci jest cykliczną imprezą, odbywająca się raz w roku, która przeznaczona jest dla zawodowych i społecznych współpracowników miejsc pamięci lub muzeów z krajów Wschodniej i Zachodniej Europy. Seminarium kierowane jest także do wszystkich tych, którzy w swojej pracy dotykają tematów związanych z narodowym socjalizmem, masową zagładą Żydów, stalinizmem i dyktaturą komunistyczną, czy innymi formami totalitaryzmów oraz ruchami oporu stawianymi wobec nich. Seminarium stanowi miejsce wymiany ogólnoeuropejskich doświadczeń, praktyków zajmujących się na co dzień tematyką edukacji historyczno-politycznej, jak również teoretyków, naukowców i badaczy historii. 

Podczas spotkania zostaną postawione następujące pytania: w jaki sposób w Miejscach Pamięci, na wystawach czy podczas uroczystości z okazji rocznic, ukazywane są poszczególne perspektywy zaangażowanych lub ościennych społeczności? Jak przedstawiał się rozwój polityki w poszczególnych krajach między tymi kluczowymi datami? Co różni sposoby ich postrzegania, a co je łączy?

Ideą seminarium jest stworzenie forum dla wymiany doświadczeń na poziomie ogólnoeuropejskim przez przedstawicieli różnych instytucji, którzy w swojej pracy poświęcają się edukacji historycznej z jednej strony z zachowaniem pamięci z drugiej strony.

Organizatorami Seminarium jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego – Miejsce Pamięci, Akademia Ewangelicka w Berlinie, Fundacja Badań nad Dyktaturą we współpracy z Europejską Siecią „Pamięć i Solidarność” i Centrum Pamięci Ruchu Oporu, Berlin.

Wszystkich miłośników historii zapraszamy na otwartą część seminarium, poświęconą pamięci o Katyniu. Spotkanie odbędzie się w piątek (22.03.2013) o godzinie 18.00 w audytorium Instytutu Historycznego we Wrocławiu (ul. Szewska 49). Spotkanie zostało zrealizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, oddział Wrocław.

Poprzedni artykułKino skandynawskie. „Przełamując fale”
Następny artykułInternet dla starszaka