Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Internet dla starszaka

Internet dla starszaka

0

Odwiedzą muzea, poznają zabytki i będą spacerować ulicami miast oddalonymi o setki kilometrów, to wszystko za sprawą Europejskiego Tygodnia z Internetem. Gmina Świdnica dzięki współpracy z Latarnikiem Polski Cyfrowej Równych Szans weźmie udział w tym przyciągający ponad 250 tysięcy osób wydarzeniu.

Podczas „Tygodnia z Internetem” mieszkańcy całej Polski będą mogli wziąć udział w spotkaniach zachęcających do odkrywania możliwości Internetu. W gminie Świdnica zajęcia proponowane w ramach Tygodnia z Internetem poprowadzi podczas warsztatów z seniorami p. Justyna Sara- Hryncyszyn- Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans.  Spotkania będą okazją do dobrej zabawy, integracji i poznawania możliwości Internetu. W ramach kampanii uczestnicy poznają możliwości tego medium dzięki zajęciom takim jak: „Zagrajmy w eksperymenty”, „Usiądź na moim miejscu”, „Pierwszy krok w cyfrowy świat”, „Zasadź drzewo w Internecie”, „W 80 minut dookoła świata”, „Koncert życzeń” „Poradnia zdrowia”, „Rozmowa – bezcenna, czyli jak skorzystać z komunikatora internetowego” – wyjaśnia Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy.

„Latarnik”uczy seniorów jak korzystać z przeglądarek internetowych, map i tłumacza. Pomaga założyć konto pocztowe, a także staje się przewodnikiem po świecie. Dzięki opracowanym wirtualnym mapom uczestnicy spotkań odwiedzają muzea, kościoły, poznają zabytki i spacerują ulicami miast. Dużym zainteresowaniem szczególnie teraz w okresie przedświątecznym cieszy się wirtualna droga krzyżowa w Jerozolimie. Dwugodzinne zajęcia odbywają się raz w tygodniu w jednej z trzech miejscowości: Komorowie, Bystrzycy Dolnej i Grodziszczu.  W maju zajęcia rozpoczną się także w Pszennie, Lutomi i w Bystrzycy Górnej.

W gminie Świdnica korzystanie z Internetu promowane jest nie tyko podczas tego jednego tygodnia. W świetlicach prowadzone są obecnie zajęcia dla 51 osób w ramach Lokalnego Programu Działania „Internet dla [email protected] II” dofinansowanego w ramach konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Umożliwiają one osobom wykluczonym cyfrowo z pokolenia 50+ zrobienie pierwszego kroku w Internecie, a także przekonują o użyteczności i korzyściach wynikających z wykorzystania Internetu.

– „Projekt „Internet dla [email protected] II” potrwa do czerwca 2014, a warunkiem udziału jest tylko chęć nauki. Nie potrzeba własnego komputera, czy laptopa. Zachęcam zatem wszystkie osoby w wieku 50+ zainteresowane udziałem w warsztatach do zgłaszania grupy ( ok. 7-8 os.) i do kontaktu ze mną pod nr tel. 666378013 – mówi Justyna Sara- Hryncyszyn.

Tydzień z Internetem to doroczna ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez sieć organizacji Telecentre-Europe. Polska edycja kampanii została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, a wspólnie koordynują ją: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo oraz Stowarzyszenie Miasta w Internecie.

oprac. red.

Poprzedni artykułO Miejscach Pamięci w Krzyżowej
Następny artykułBystrzyca Górna powalczy w półfinale Pucharu Polski