Strona główna Bez kategorii Gwiazdy na Festiwalu Reżyserii

Gwiazdy na Festiwalu Reżyserii

7

Renata Dancewicz, Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski, Anna Dereszowska, Monika Richardson to tylko niektóre gwiazdy jakie pojawią się w Świdnicy na 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej. Dziś na konferencji prasowej dziennikarze poznali szczegóły dotyczące tego wydarzenia. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest kilka zmian. Pierwsza i najważniejsza – gala otwarcia i zamknięcia Festiwalu będzie miała miejsce w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. 

Tegoroczna edycja Festiwalu została zaplanowana na 1 czerwca  i potrwa sześć dni. Miłośnicy kina będą mogli zobaczyć największe dzieła takich reżyserów jak Alfred Hitchcock, Federico Fellini, Clint Eastwood, Martin Scorsese. Oprócz projekcji filmowych, które zaplanowano w kinie Cinema 3D, Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania autorskie, recitale, wystawy, warsztaty reżyserskie i operatorskie.

Nowością będą pokazy w „kinie pod chmurką”, które zaplanowano w różnych miejscach Starego Miasta. W tym roku po raz pierwszy zostanie ogłoszony konkurs, który będzie skierowany do młodych twórców. W tych zmaganiach młodzi reżyserzy powalczą o Złotego Warchlaka. – Szczegóły dotyczące samego konkursu poznamy pod koniec marca. Nie chcę zdradzać wszystkiego już dziś – mówił Stanisław Dzierniejko, dyrektor FRF.  Bez zmian pozostaje wstęp na wszystkie projekcje organizowane w ramach FRF będzie on nadal bezpłatny, ale wcześniej będziemy musieli dokonać rezerwacji. 

W konkursie głównym o Złotego Dzika powalczy pięć filmów. Będą to „Obława” – Marcina Krzyształowicza, „Róża” – Wojciecha Smarzowskiego, „Jesteś Bogiem” – Leszka Dawida, „Pokłosie” – Władysława Pasikowskiego, i „Mój rower” – Piotra Trzaskalskiego. Filmy oceniać będą reżyserzy – Dorota Kędzierzawska, Wojciech Wójcik, Andrzej Krakowski, Greg Zgliński i Adrian Panek. Kryształowego Dzika i krzesło reżyserskie, ze swoim imieniem i nazwiskiem, za całokształt  twórczości otrzyma Janusz Zaorski, były dyrektor artystyczny Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Jeden z dni festiwalowych będzie poświęcony właśnie Zaorskiemu.

W ramach imprezy zaplanowano również szereg spotkań dla dzieci i młodzieży. Na Festiwalu Reżyserii Filmowej coś dla siebie znajdą także miłośnicy literatury. Świdnicę odwiedzi Joanna Szczepkowska i Stanisław Mikulski, którzy promować będą swoje najnowsze wydawnictwa. Nie lada gratką będzie natomiast spotkanie z krytykiem filmowym i redaktorem naczelnym miesięcznika Film, Tomaszem Raczkiem.

Galę otwarcia FRF poprowadzą Renata Dacewicz i Artur Żmijewski. Galę finałową poprowadzą Anna Dereszowska i Michał Chaciński. Na koniec z recitalem wystąpi Zbigniew Zamachowski.

Budżet tegorocznego Festiwalu Reżyserii Filmowej wyniesie 290 tysięcy złotych. Miasto na ten cel przeznaczyło 240 tysięcy, a pozostała kwota pochodzi z dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

tepe

Poprzedni artykułGimnazjum nr 3 piłką ręczną stoi
Następny artykułChciał zabić żonę, syna i byłą teściową