Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Gotowały dla siostry Anastazji

Gotowały dla siostry Anastazji

1

Blisko 2 mln sprzedanych książek. Cielęcina w kurkach, chrzan wielkanocny z jajkiem czy poezja smaków – to tylko niektóre z propozycji kulinarnych siostry Anastazji, o których osobiście opowiadała 13 marca  w Pszennie.

 Siostra Anastazja ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości od lat gotuje i piecze dla krakowskich jezuitów. Otrzymała wiele nagród, w tym Nagrodę Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich. A jest za co. Bowiem kulinarne pomysły Siostry Anastazji, które są inspiracją rodzinnych spotkań, wielu przyjęć okolicznościowych rozeszły się w nakładzie ponad 1,8 mln szt. egzemplarzy.

 – Spotkanie było okazją, aby osobiście zapytać autorkę książek o jej kulinarne metody na udane potrawy oraz kupić książki. Dla wielu osób poradniki siostry Anastazji to stały element wyposażenia kuchni! To wiedza, którą przekazuje się z ust do ust, z rąk do rąk. To jak przekazywanie cennej wiedzy, takiej bardzo przyziemnej, życiowej, która przyda się absolutnie każdemu – podkreślali z dumą organizatorzy spotkania.

 Organizacja spotkania wcale nie była taka prosta. Rozmowy z siostrą trwały od października ubiegłego roku. Zakończyły się sporym sukcesem, bowiem 13 marca świetlica w Pszennie gościła ponad 110 osób. Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Pszennie, Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Klubu Seniora w Pszennie odpowiedzieli m.in. mieszkańcy Pszenna, Bystrzycy Górnej, Pankowa, Lutomi Dolnej oraz Grodziszcza.

 A jaki jest sekret udanych potraw i przysmaków Siostry Anastazji? – Po prostu, tak jak przed każdą pracą, tak i przed gotowaniem oraz pieczeniem ważna jest modlitwa – mówiła z uśmiechem siostra. – Oczywiście równie ważne są także produkty i doświadczenie, które zdobywałam od starszych sióstr w Zgromadzeniu. Mąkę do ciasta zawsze należy starannie przesiewać – zdradzała sekrety swojej kuchni.

Spotkanie nie mogło się obyć bez degustacji potraw. Tym razem to gospodarze z Pszenna poddali ocenie siostry Anastazji swoje zdolności i wypieki. Można się tylko domyślać, że wszystkim smakowało, bowiem przysmaki, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pszennie bardzo szybko zniknęły ze stołów. Spotkanie odbyło się przy kawie, herbacie oraz domowym cieście upieczonym przez członków Klubu Seniora w Pszennie, a Zespół Śpiewaczy „ A to heca” umilił czas swoimi piosenkami – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica.

 

 

 

Poprzedni artykułDetektyw Rutkowski szuka Piotra
Następny artykułGigantyczne urodziny