Strona główna Kultura Dobre kino na wiosnę

Dobre kino na wiosnę

0

Po pewnej przerwie Świdnicki Klub Filmowy, Stowarzyszenie Hurtownia Światła oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają ponownie na cykl spotkań z filmem, tym razem kinematografią krajów skandynawskich. Po „Przenikaniach”, w których zaprezentowano obrazy związane z południem Europy, Bliskim Wschodem czy północną Afryką, przeniesiemy się na północ kontynentu.

W zamyśle projekcji znalazły miejsce mniej znane produkcje fabularne ostatnich lat, ale też „żelazna” klasyka Larsa von Triera. Przegląd został zaplanowany na sześć sobotnich spotkań w pocysterskim wnętrzu biblioteki miejskiej przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy. Cykl rozpocznie 16 marca debiut reżyserski Henrika Hellströma i Fredrika Wenzela “Burrowing” z 2009 roku. Na kolejnych spotkaniach organizatorzy zaprezentują „Braterstwo” Nicolo Donato, ”Przełamując Fale” Larsa von Triera, “Elling” Pettera Neasa „Reprise” Joachima Triera oraz „Hawaje-Oslo” w reżyserii Erika Poppe’a.

 

„Burrowing” to film pozornie statyczny, o wyciszonej narracji, niezwykle malarski w swoich wystudiowanych kadrach. Akcja toczy się w pewnym szwedzkim miasteczku, w otoczeniu perfekcyjnie zadbanych domów, przykładnie przystrzyżonych trawników i żywopłotów, wśród postaci wiodących życie według zasad „małej stabilizacji”. Ale stabilizacja ta, wpisana w rytuał konsumpcjonistycznej religii, wyznacza tu jednak formę kontaktów międzyludzkich, które określa dystans, chłód i zamknięcie w relacji z drugim człowiekiem. Tę miniaturę szwedzkiego społeczeństwa oglądamy oczyma dorastającego Sebastiana, refleksyjnego i wrażliwego na piękno skandynawskiej natury.

Film Hellstroma, pogłębiony poetycko dzięki fantastycznym zdjęciom Wenzela i muzyce Erika Enockssona, to obraz niezwykle sugestywny, ale niejednoznaczny w ocenie. Właśnie niejednoznaczność tej oceny może się stać przyczynkiem do dyskusji, w której zostanie powtórzone podstawowe pytanie stawiane przez twórców. Czy powrót do świata natury może się stać swoistym panaceum na choroby społeczeństwa konsumpcyjnego? Czy takie panaceum w ogóle istnieje… Wreszcie, na ile wizję modelu kultury, ujętą w „Burrowing”, można uznać za rzetelną i prawdziwą…

 

Na projekcje, połączone ze wstępem i dyskusją, a zorganizowane dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, ŚKF zaprasza już 16 marca o godz. 16.00 (MBP przy Franciszkańskiej, Sala Cysterska). Wstęp wolny!