Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 34

Co to, gdzie to? Zagadka nr 34 [KONKURS]

0

Kłopotów z odgadnięciem, gdzie zostało zrobione zdjęcie, które zaprezentowaliśmy przed tygodniem, nie było. Przypominamy jednak, że w naszej zabawie ważne jest nie tylko wskazanie miejsca, ale także wyszukanie ciekawych informacji o historii pokazywanego zabytku. Tym razem nagroda, zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D, trafia do pani Małgorzaty Jedynak. Zanim jednak przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 34:

Jedno jest pewne. Ten pałac nie znajduje się w granicach Świdnicy. Tyle podpowiedzi! Na budynku widać jeszcze ślady dawnej świetności. Gdzie się znajduje, kto go wybudował, jakie były jego losy?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 23 marca, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 34”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 23 marca na portalu Swidnica24.pl. Także 23 marca kolejna zagadka!

Odpowiedź Małgorzaty Jedynak na zagadkę nr 33:

Parafia p.w. św. Michała Archanioła w Dobromierzu, późnogotycki kościół z XV wieku.
 
Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła został wzniesiony na początku XVI wieku. Przebudowano go częściowo w wieku XVIII, a restaurowany był w wieku XIX. Jest to budowla orientowana, murowana, jednonawowa, z dwuprzęsłowym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Od strony zachodniej z wieżą. Na ścianach umieszczone są płyty nagrobne z XVI i XVII wieku. Do zabytków należy figura św. Jana Nepomucena wykonana z piaskowca, obecnie w zarządzie gminy.
Istnieje kilka wersji dotyczących czasu powstania kościoła p.w. św. Michała Archanioła. Najprawdopodobniej został on wybudowany w XIV w. jako kościółek drewniany na murowanym fundamencie. Po wojnie 30-letniej w miejsce dawnego postawiono nowy, murowany kościół. W 1797 r. dobudowano do niego wieżę od zachodu, przez którą wchodziło się do środka. W późniejszych latach budynek był wielokrotnie odnawiany. Jest to kościół jednonawowy, z węższym, kwadratowym prezbiterium, orientowany. Kaplica i zakrystia umiejscowione są od północy, a kruchta od południa. Budowla pokryta jest dachem dwuspadowym. We wnętrzu znajduje się część oryginalnego wyposażenia barokowego, m.in. chrzcielnica i droga krzyżowa. Na ścianach widnieją płyty nagrobne z XVI i XVII w.
 Warto też zobaczyć strony::
Źródła:
Poprzedni artykułKomu 1% podatku? Wesprzyj Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa
Następny artykułPorażka Polonii, efektowna wygrana Stali