Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Widoki z Jedlnika

ZnaneNieznane.pl: Widoki z Jedlnika

0

Dlaczego warto przyjechać w Góry Bystrzyckie?

Jedlnik to rozległy szczyt o wysokości 746 m n.p.m. położony w południowej części Gór Bystrzyckich. Przebiega tędy dział wodny między zlewiskami mórz Bałtyckiego i Północnego. W odniesieniu do Jedlnika należy rozróżnić dwa pojęcia: szczyt i punkt widokowy. Poniżej szczytu, na wschodnim zboczu, zbudowano w latach 30-tych XX w. drogę – tzw. Autostradę Sudecką. I właśnie obok tej drogi, na wysokości 739 m n.p.m., znajduje się punkt widokowy. Natomiast szczyt znajduje się ok. 200 m na zachód od drogi. Przed wojną górę nazywano Dreitannenberg, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: góra trzech jodeł. Faktycznie wtedy na szczycie rosły trzy jodły. Obecnie symbolem góry jest rosnąca na jej stokach sosna karłowata.

Wyjątkowym walorem Jedlnika jest fakt, że z odsłoniętych zboczy rozciągają się niesamowite panoramy – najlepsze w Górach Bystrzyckich. Widać m.in. Kłodzko, Bystrzycę Kłodzką, Międzylesie i Králíky (Czechy), Masyw Śnieżnika ze Śnieżnikiem, Czarną Górą, Igliczną i Trójmorskim Wierchem, na horyzoncie Góry Złote i Bardzkie. Po dawnym zagospodarowaniu turystycznym nie ma już śladu. Dobre walory widokowe Jedlnika sprawiają, że jest masowo odwiedzany. Prowadzą tędy dwa szlaki turystyczne – pieszy i rowerowy.

Z okazji 320 rocznicy odsieczy wiedeńskiej, we wrześniu 2003 r. został odsłonięty i poświęcony kamień pamiątkowy z okolicznościową tablicą. Podobno król Jan wracał Doliną Dzikiej Orlicy spod Wiednia. Chociaż przemarsz wojsk Sobieskiego tą drogą należy przyjmować w kategorii legend, obelisk stał się kolejną atrakcją turystyczną. Miejsce ustawienia pomnika wybrał kardynał Henryk Gulbinowicz.

Coraz częściej na Jedlniku można spotkać osoby latające na paralotniach. Nie brakuje też całych rodzin piknikujących wspólnie w wolne popołudnia…

Góry Bystrzyckie a historia

W latach 40-tych XIX w. na południowo-wschodnim zboczu Jedlnika właściciel uzdrowiska w Długopolu zbudował altanę widokową. Góra zaczęła cieszyć się rosnącym powodzeniem. Najczęstszymi gośćmi byli tu kuracjusze z Długopola, którzy przychodzili podziwiać wschody słońca i wyjątkowe panoramy. W 1938 r. oddano do użytku Autostradę Sudecką trawersującą szczyt. Od tego czasu wierzchołek był coraz rzadziej odwiedzany, ponieważ turystom wystarczały widoki rozciągające się z drogi.

Co można robić w Górach Bystrzyckich?

 • Oglądać niesamowite rozległe panoramy.
 • Podziwiać wschody i zachody słońca.
 • Latać na paralotni.
 • Urządzić rodzinny piknik.
 • Wędrować, jeździć na rowerze, nartach śladowych etc.

Czego nie wolno pominąć?

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

 • Autostrada Sudecka – historyczna szosa z pięknymi panoramami.
 • Przełęcz nad Porębą (690 m n.p.m.), w pobliżu której schrony bojowe z lat 30-tych XX w.
 • Różanka – największa wieś w Górach Bystrzyckich słynąca oczywiście z róż.
 • Długopole-Zdrój – najmniejsze uzdrowisko na Ziemi Kłodzkiej.
 • Kościół w Rudawie, gdzie podobno modlił się król Jan III Sobieski.
 • Ruiny zamku Szczerba koło Gniewoszowa.
 • Jaskinia Solna Jama.
Poprzedni artykułPolecamy: Martin Gore. Depeche Mode
Następny artykułZ wypożyczalni:Cienie we mgle