Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Kryształowa Lasówka

ZnaneNieznane.pl: Kryształowa Lasówka

0

Dlaczego warto przyjechać do Lasówki?

Lasówka to  wieś malowniczo położona na stokach Gór Bystrzyckich i ciągnąca się wzdłuż Autostrady Sudeckiej w Dolinie Dzikiej Orlicy. I nie jest to wieś zanikająca, jak piszą w większości przewodników. Dzięki ponownemu odkryciu tych terenów dla turystyki, zaczęła rozwijać się funkcja letniskowa i liczy już ponad 100 mieszkańców. Okoliczne łąki, będące zachodnimi stokami Gór Bystrzyckich, porozcinane są licznymi potokami. Wzdłuż tych potoków i wiodących obok dróg wciąż powstają nowe domy.

Lasówka to także „zagłębie agroturystyczne Gór Bystrzyckich i Orlickich”. Liczne gospodarstwa agroturystyczne świadczą usługi noclegowe i gastronomiczne. Dawniej Lasówka słynęła z hutnictwa szkła. Po hucie pozostały wprawdzie już tylko fundamenty, ale w okolicy wsi można zabawić się w poszukiwaczy skarbów. Sztuczne kryształy są resztkami ze zburzonej huty i szlifierni, którymi utwardzono leśne i polne drogi w okolicy. Niektórzy żartobliwie nazywają Lasówkę „kryształową wioską”. Okoliczne szlaki piesze i rowerowe sprzyjają uprawianiu turystyki. Zimą panują świetne warunki dla narciarzy śladowych i biegowych. W okolicach Lasówki wytyczono specjalny szlak dla pieszych, rowerzystów i narciarzy – pętlę długości 24 km wokół szczytów Biesiec i Kłobuk. Z łąk porastających stoki Gór Bystrzyckich, jak i z samej Lasówki, rozciągają się przepiękne widoki na Góry Orlickie po czeskiej stronie.

Lasówka i jej historia

Historia Lasówki zaczyna się w 1612 r., kiedy powstała tu pierwsza huta szkła, wykorzystująca miejscowe złoża piasków kwarcytowych i drewno z pobliskiego lasu. Przez kolejne wieki rozwój wsi był ściśle związany z coraz lepszym funkcjonowaniem huty. W XIX w. produkowano tu rocznie ok. 600 ton kryształów, 400 ton szkła ciągnionego, 300 ton szyb w taflach i 200 ton szkieł medycznych. Wyroby były sprzedawane w Czechach, na Śląsku, eksportowane do Poznania, Gdańska, Królewca i Stanów Zjednoczonych. W połowie XIX w. huta specjalizowała się w produkcji szkła kryształowego, a później szklanej biżuterii zwanej „czeskim szkłem” (Jablonex). Na początku XX w. Lasówka była już znanym letniskiem z przejściem granicznym do czeskiej Bedřichovki. W latach 30-tych XX w. mieszkało tu ponad 600 osób! Po wojnie produkcję w hucie stopniowo zmniejszano i pod koniec lat 50-tych ostatecznie zlikwidowano. Jedyne ślady po dawnej szklarskiej świetności to nikłe fundamenty dwóch szlifierni oraz trzech pieców szklarskich. Pomimo znacznego wyludnienia wieś nie zanikła. Mieszkańcy zaczęli dostrzegać piękne otoczenie. Pojawili się także pierwsi powojenni letnicy i osiedleńcy. Pod koniec lat 90-tych powstały pierwsze gospodarstwa agroturystyczne.

Co można robić w Lasówce?

  • Zwiedzić kościół p.w. św. Antoniego z 1912 r.
  • Podziwiać stare sudeckie chaty.
  • Przebierać w ofertach licznych gospodarstw agroturystycznych.
  • W czerwcu wziąć udział w kameralnym festynie odpustowym św. Antoniego.

Czego nie wolno pominąć w Lasówce?

  • Poszukania kryształowych bryłek, pamiątek po dawnym hutnictwie szkła.
  • Zobaczenia jeźdźca bez głowy na ścianie kościoła.
  • Wędrówek bez końca: pieszych, narciarskich i rowerowych wycieczek

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Poprzedni artykułPolecamy: Andrzej Dybczak „Gugara”
Następny artykułCo nowego? Les Miserables