Strona główna Wydarzenia Żarów Żarów na prostej

Żarów na prostej

11

Poszerzenie żarowskiej podstrefy ekonomicznej, rozbudowa kolejnych zakładów, ponad 4 miliony złotych pozyskane ze środków unijnych, wiele inwestycji drogowych, mieszkaniowych i kulturalnych, a wreszcie mnóstwo społecznego zaangażowania w liczne przedsięwzięcia na rzecz mieszkańców gminy Żarów. – I co najważniejsze, spłata kredytów zaciągniętych na kluczowe inwestycje – podkreślał burmistrz Leszek Michalak podczas potkania z dziennikarzami. – Nasza gmina, która przez ostatnie lata postrzegano głównie przez pryzmat długów, jest w coraz lepszej kondycji, a świadczą o tym fakty.

W 2012 roku osiągnęliśmy, po raz pierwszy, dochody powyżej 32 milionów złotych – wylicza burmistrz. – To kwota o 2,2 miliona złotych większa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Skąd taki wzrost? Konsekwentnie prowadzone działania m.in. w sferze wpływów z podatków, wpływów z najmu i dzierżawy mienia gminy oraz środki pozyskane z zewnętrznych źródeł. A z tego tytułu w minionym roku do budżetu wpłynęło ponad 4 miliony złotych.

Budżet gminy wciąż mocno obciążają kredyty i zobowiązania zaciągnięte w latach poprzednich, a ich spłata będzie obciążała budżety kolejnych lat, to w minionym roku Żarów kilka pożyczek zaciągniętych na wykonanie kluczowych inwestycji.W maju 2012 roku zakończono spłatę 10-milionowego kredytu na budowę Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie. Ponad 4 miliony złotych z budżetu gminy trafiły natomiast do Starostwa Powiatowego w Świdnicy z tytułu spłaty budowy autostradowego łącznika do A4. – Ze względu na zmianę przepisów w 2011 roku przekroczyliśmy wskaźnik dopuszczalnego zadłużenia, ale to stało się także spora mobilizacja – dodaje Leszek Michalak. – Nie mogliśmy zaciągać nowych pożyczek i weszliśmy w kolejny rok z czysta kartą. Dziś zadłużenie sięga około 55%.

Siłą gminy jest poszerzona niedawno podstrefa ekonomiczna, dzięki której pracę ma 2,5 tysiąca ludzi.-  Jeśli natomiast chodzi o dochód na jednego mieszkańca gminy, to trzeba powiedzieć, że ten wskaźnik  jest jednym z najwyższych w powiecie świdnickim – Leszek Michalak nie ukrywa dumy. – Przegoniliśmy już Świdnicę, Strzegom, Świebodzice i Jaworzynę Śląską. Przed nami są tylko Kąty Wrocławskie.

Dobra koniunktura trwa w budownictwie mieszkaniowym. W tej chwili na terenie gminy Żarów jest 95 czynnych budów. – Jakby razem zebrać, to okazałoby się, że wszystkie razem mają rozmiar całkiem sporej wsi – wylicza burmistrz. I dodaje, że sami mieszkańcy są coraz bardziej aktywni, pozyskując na swoje pomysły dofinansowanie.

Na rok 2013 zaplanowano sporo inwestycji. To m.in. kanalizacja dwóch wsi, rewitalizacja 17 budynków w Żarowie, budowa ścieżki zdrowia i kompleksu lekkoatletycznego przy szkole podstawowej, a także rozpoczęcie budowy skateparku. Gmina powoli, ale jednak zmierza do finału budowy baseny przy gimnazjum. – Oddajemy kolejne pomieszczenia, a za rok chcemy ubiegać się o środki zewnętrzne na takie szkolne inwestycje – mówi Leszek Michalak. Burmistrz nie obawia się krachu, spowodowanego spowolnieniem gospodarczym. – Firmy działające w Żarowie są stabilne, a bezrobocie mamy na poziomie takim, jak Wrocław. Spokojnie patrzę w przyszłość.

opr. asz

Poprzedni artykułRoszady w pierwszej drużynie ŚKPR-u
Następny artykułAquapark skazany na przegraną?