Strona główna Polityka Nie zapłacą za in vitro

Nie zapłacą za in vitro

8

Miasto nie opracuje programu zdrowotnego dla bezpłodnych par. Projekt zainicjowanej przez SLD uchwały o finansowaniu metody in vitro przepadł w głosowaniu podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. Przeciw było 13 radnych, za opowiedziało się 6, wstrzymało się 3.

Na zdjęciu radna Bogumiła Murdzek

Radni SLD chcieli, by Świdnica przyjęła program zdrowotny dla leczenia niepłodności metodą pozaustrojową na lata 2014-2016. Powołują się na przykład Częstochowy, gdzie w 2012 roku takim programem objęto 36 par małżeńskich, a dofinansowanie do jednego zabiegu wyniosło 3 tysiące złotych. Motywowali propozycję faktem narastającego problemu bezpłodności. Przytaczali argumenty medyczne i etyczne, m.in. powołując się na przychylne stanowiska niektórych wyznań chrześcijańskich, a także islamu czy judaizmu.

Podczas sesji zostały przedstawione stanowiska  w tej sprawie. Projekt poparły Liga Kobiet Polskich, Stowarzyszenie Kobiet i Zjednoczenie Demokratyczne, zdecydowanie przeciw była Prawica Rzeczpospolitej oraz Prawo i Sprawiedliwość (głos zabrała obecna podczas obrad poseł Anna Zalewska). Swoje stanowisko nadesłał także biskup świdnicki Ignacy Dec, apelując, by radni nie poparli wsparcia dla in vitro.

Negatywnie projekt zaopiniował prezydent Wojciech Murdzek, podtrzymując wcześniejsze wypowiedzi, iż nie jest to sprawa, którą powinien się zajmować się samorząd gminny. Dodał także, że jest przeciwny finansowaniu przez miasto jakichkolwiek operacji i procedur medycznych, ponieważ leży to w kompetencji NFZ. Powołał się również na rozstrzygnięcie Regionalnej Izby Obrachunkowej, która uznała, ze program przyjęty w Częstochowie nie ma podstaw prawnych.

asz

Tak zagłosowali radni:

Mariusz Barcicki – przeciw

Grażyna Ciążeńska – przeciw

Andrzej Dziedzic – przeciw

Joanna Gadzińska – nie głosowała

Robert Garstecki – przeciw

Tadeusz Grabowski – przeciw

Krzysztof Grudziński – wstrzymał się

Wojciech Kielka – przeciw

Michał Kulig – przeciw

Krzysztof Lewandowski – przeciw

Adam Markiewicz  – za

Beata Moskal-Słaniewska – za

Bogumiła Murdzek – przeciw

Michał Ossowski – przeciw

Lesław Podgórski – przeciw

Zofia Wiśniewska-Skowrońska – przeciw

Janusz Solecki – za

Julitta Stefańska-Broda – za

Janusz Szalkiewicz – za

Teresa Świło – wstrzymała się

Władysław Wołosz – za

Rafał Ząbczyk – wstrzymał się

Wiesław Żurek – przeciw

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułPlan przyjęty po raz drugi
Następny artykułPrzegrany bój o aquapark