Strona główna Temat dnia Najpiękniejsze okazy na sprzedaż

Najpiękniejsze okazy na sprzedaż

3

Dęby, wiązy, olchy, jesiony, modrzewie czy czereśnie będzie można kupić na organizowanej po raz trzeci w świdnickim nadleśnictwie aukcji drewna. Kontrahenci z całej Europy już od dzisiaj mogą oglądać okazy z naszych lasów na placu w Mościsku koło Świdnicy. To nie jest zwyczajna aukcja. W fachowym języku nosi nazwę submisji.

Sprzedaż najpiękniejszych okazów z 17 nadleśnictw organizuje wrocławska dyrekcja Lasów Państwowych. Drzewa stanowią zaledwie 1% ze wszystkich ścinanych w dolnośląskich lasach. Jak zaznaczają leśnicy, dzieje się to w ramach planowanej gospodarki bez uszczerbku dla stanu lasów. Wybrane na submisje okazy są poszukiwane przez producentów luksusowych mebli, a czasem nawet instrumentów muzycznych.

Aukcja jest nietypowa, bo to kupcy sami oferują cenę. Zwycięża oczywiście ta najwyższa. W ubiegłym roku podczas submisji w nadleśnictwie Świdnica  Lasy Państwowe zarobiły 1,834 mln złotych. Hitem był jawor rezonansowy. Kupiec zapłacił za m3 tego drewna 15 tysięcy złotych. Jakie rekordy padną w tym roku, będzie wiadomo 8 lutego.

Poprzedni artykułKarolina rozpoczęła od remisu
Następny artykułWino mszalne, szyny i zniszczone drzwi