Strona główna Polityka Konwent o oświacie i śmieciowej rewolucji

Konwent o oświacie i śmieciowej rewolucji

0

Gospodarka odpadami zdominowała wczorajszy Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. Podczas spotkania w Dzierżoniowie, 26 lutego, dyskutowano także nad problemami w oświacie oraz o poprawie skuteczności przekazywania opinii i uwag do tworzących prawo parlamentarzystów. W konwencie wzięli udział posłowie i senatorowie z regionu, co pozwoliło na bezpośrednią wymianę poglądów.

 Samorządowcy z regionu Przedgórza Sudeckiego krytycznie ocenili jakość i sposób wprowadzania zmian w gospodarce odpadami. Przesunięcie na gminy obowiązku odbioru odpadów na zasadach określonych przez nasz parlament musi, w ocenie zarządzających miastami, spowodować wzrost opłat.

Uczestnicy konwentu sygnalizowali m.in. szereg problemów, które mogą pojawić się przy egzekwowaniu opłat za odbiór śmieci oraz wspólnie zastanawiali się, jak pomagać rodzinom wielodzietnym, aby te opłaty dodatkowo ich nie obciążały. Dla takich rodzin, jeśli gmina zdecydowała się na naliczanie opłat według liczby osób mieszkających w lokalu, wprowadzane zmiany mogą być olbrzymim problem. Samorządowcy zgodnie twierdzili, że sposób wprowadzania nowych przepisów utrudnia dobre przygotowanie się do tak dużej zmiany. Część z obecnych na sali parlamentarzystów broniła nowo przyjętych rozwiązań, część stawała po stronie samorządów. Dyskusja nad gospodarką odpadami momentami była bardzo emocjonalna.

 Wiele głosów krytyki padło także w temacie kolejnego punktu dyskusji, który od lat jest dyskutowany przez polskie samorządy, a dotyczy zmian w karcie nauczyciela. Sposób finansowania przez państwo oświaty, a właściwie konieczność jej znacznego dofinansowywania przez niemal wszystkie samorządy oraz pat w negocjacjach dotyczących zmian w karcie nauczyciela może w przyszłości spowodować dążenie samorządów do komercjalizacji podległych gminom placówek oświatowych. Ten temat z pewnością powróci na kolejnym spotkaniu.

 Ważnym punktem spotkania była również możliwość wysłuchania zaprezentowanych przez zaproszonych posłów i senatorów z terenu Przedgórza Sudeckiego informacji skierowanych do samorządowców. W efekcie zaplanowano przygotowanie dwóch wystąpień do rządu w sprawie obrony przed likwidacją Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej oraz propozycji zmian w prawie dotyczącym gospodarki odpadami – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

 Organizatorami pierwszego w tym roku Sudeckiego Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów był przewodniczący Konwentu prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun.

Poprzedni artykułTrzy wypadki i trzydziestu czterech pijanych
Następny artykułWielkie derby: ŚKPR Świdnica – Śląsk Wrocław [VIDEO]