Strona główna Wydarzenia Świdnica Chodniki nie dla rowerzystów

Chodniki nie dla rowerzystów

19

Kolarze jechali zwartą grupą, nie zostawiając miejsca dla pieszych. – Straż Miejska z niechęcią przyjęła zgłoszenie, twierdząc że jest to ścieżka rowerowa – z prośba o interwencję napisał Czytelnik Swidnica24.pl (dane do wiadomości redakcji). – Ponieważ po niespełna godzinie sytuacja się nie zmieniła, a rowerzyści dalej jeździli po chodniku, udałem się osobiście do Straży Miejskiej, która z uporem twierdzi, że jest to ścieżka rowerowa i moja interwencja jest nieuprawniona. Czy rzeczywiście rowerzyści mają prawo jeździć nad zalewem po chodnikach?

Czytelnik wskazał chodnik, prowadzący od ulicy Serbskiej do ulicy Polna Droga, na którym ścieżka dla rowerów nie jest wyznaczona. Dodał ponadto, że na pozostałych, gdzie taka ścieżka jest, cykliści jechali całą szerokością, nie zostawiając miejsca dla pieszych. – Czy strażnicy nie znają przepisów? – denerwuje się Czytelnik.

– Doszło do nieporozumienia – twierdzi tymczasem Marek Fiłonowicz ze Straży Miejskiej. – Patrol był na miejscu, zastał rowerzystów na Polnej Drodze. Funkcjonariusze rozmawiali z opiekunem trenującej kolarstwo młodzieży i upomniał, by jeździli wyłącznie po stronie przeznaczonej dla rowerów albo przenieśli się na jezdnię, bo akurat w tym dniu śnieg zalegał na większej części chodnika. Oczywiście na chodniku od Serbskiej do Polnej Drogi rowerem nie wolno jeździć.

Marek Fiłonowicz zapewnia, że porozmawia z opiekunami młodzieży trenującej w Szkole Mistrzostwa Sportowego, by podobne sytuacje już się nie powtórzyły. Kiedy rowerzyści mogą z pieszymi współdzielić chodniki, jasno precyzuje Kodeks Drogowy:

Art. 33. 1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe – z jezdni.

Poprzedni artykułDwa turnieje na szczeblu centralnym w Świdnicy?
Następny artykułPlan przyjęty po raz drugi