Strona główna Bez kategorii Wyruszą Orszaki Trzech Króli

Wyruszą Orszaki Trzech Króli

9

Świdnica

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy święto Objawienia Pańskiego znane powszechnie jako Święto Trzech Króli. W tym roku po raz pierwszy do radosnego świętowania w formie marszu włączą się także świdniczanie. To nienowe przedsięwzięcie, bo w wielu polskich miastach od 4 lat organizowane są uliczne jasełka. Inicjatywę organizacji i przeprowadzenia Orszaku w naszym mieście podjęła Fundacja Małżeństwo Rodzina. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął m. in. prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Pierwszy orszak poprowadzi biskup świdnicki, Ignacy Dec.

Punktualnie w samo południe, 6 stycznia świdniczanie wyruszą za Trzema Królami spod świdnickiej katedry do szopki w Rynku, a towarzyszyć im będą barwne orszaki władców oraz dużo śpiewu i muzyki. Poszczególne Orszaki będą przedstawiać trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Na trasie na uczestników czekać będzie wiele niespodzianek, w tym walka aniołów i diabłów. Mini scenki przygotowała młodzież z MDK i niezrzeszeni amatorzy.

Nieodłącznym elementem jasełek ulicznych jest zachęcanie wszystkich do wyrażania radości z Bożego Narodzenia m. in. poprzez wspólny śpiew. Dlatego na uczestników jasełek będą czekały kolorowe śpiewniki oraz papierowe korony, które będą rozdawane bezpłatnie. Na chętnych czekają aż 3 tysiące koron, dedykowanych Świdnicy i 2,5 tysiąca śpiewników. Można je odbierać od 11.30 przed katedrą. Miasto dofinansowało orszak kwotą 10 tysięcy złotych, akcję wsparli także sponsorzy i wolontariusze.

Jestem przekonany, że organizowany po raz pierwszy w Świdnicy – Orszak Trzech Króli, będzie pięknym zwieńczeniem całego cyklu wydarzeń „Świdnickiej Kolędy”, tak pozytywnie przyjętej przez świdniczan i stanie się pięknym nowym obyczajem świdnickim, do którego przyłączą się zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak i ich goście, przebywający w tym świątecznym czasie z wizytą – mówi prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i podkreśla otwarty charakter imprezy.

Do orszaku może się przyłączyć każda chętna osoba niezależnie od miejsca zamieszkania oraz wyznania i przekonań religijnych.

 

***

 Informacja o utrudnieniach

W związku z organizacją Orszaku Trzech Króli w Świdnicy przewidziane są zmiany w organizacji ruchu.

Orszak zaplanowano w Świdnicy na niedzielę, 6 stycznia w godz. 12.00-14.00. Przebieg trasy od pl. Jana Pawła II  ulicami: Długą, al. Niepodległości, Łukową do Rynku. Scenki zostaną rozegrane na pl. Wolności, pl. Tysiąclecia, pl. Grunwaldzkim.

Utrudnienia dla kierowców:

 • Na czas przejścia służby porządkowe będą zamykały ruch w następujących miejscach: ul. Długa (od pl. Jana Pawła II do pl. Wolności), al. Niepodległości, ul. Łukowa, ul. Budowlana (na odcinku od Zaułka Kupieckiego do ul. Łukowej),
 • w niedzielę, 6 stycznia będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się na odcinku ul. Długiej  (od pl. Jana Pawła II do pl. Wolności) i na odcinku ul. K. Pułaskiego (od pl. Wolności do Apteki „Pod Bykami”).

Utrudnienia dla pasażerów MPK w godz. 12.00-14.00:

 • linia nr 4 pomijać będzie przystanek ul. Wrocławska/pl. Wolności, pl. Grunwaldzki, Muzealna. Linia ta jadąca w kierunku Pszenna odjeżdżać będzie z pl. św. Małgorzaty z przystanku przy „Cafe Fosa”.
 • linie nr 6, 12, 30, 60 pomijać będą przystanki: Muzealna, pl. Grunwaldzki. Linie te jadące w kierunku ul. Westerplatte odjeżdżać będą z pl. św. Małgorzaty z przystanku przy „Cafe Fosa”.
 • linia nr 10 jadąca w kierunku Pogorzały odjeżdżać będzie z przystanku przy pl. Grunwaldzkim (dworzec PKP/ „Bar u Michała”),
 • linia nr 10 jadąca w kierunku pl. św. Małgorzaty pomijać będzie przystanek pl. Grunwaldzki,
 • linie nr 50 i 52 pomijać będą przystanki pl. Grunwaldzki, al. Niepodległości.

Świebodzice

Świebodzice dołączyły do grona miasta, które organizują Orszak Trzech Króli. 6 stycznia, punktualnie o 14.00, barwna procesja wyruszy spod kościoła pw. Św. Mikołaja.

Organizatorem Orszaku jest parafia pw. Św. Mikołaja. W imieniu księdza dziekana Jana Gargasewicza i organizatorów zapraszamy świebodziczan do przyłączenia się do tej wyjątkowej procesji. Orszak wyruszy z Placu Kościelnego o godz. 14.00, następnie przejdzie ulicami: plac Jana Pawła II, Żeromskiego, Prusa, Szkolną i Sienkiewicza, pod ratusz.

– Zapraszamy z całego serca do uczestnictwa w tych wyjątkowych, ulicznych jasełkach. Dzięki nim Świebodzice i Rynek staną się bożonarodzeniową szopką, przepełnioną miłością ogarniającą wszystkich uczestników tego wydarzenia – pisze w specjalnym liście dziekan świebodzicki ksiądz Jan Gargasewicz.

W programie orszaku jest wiele atrakcji:

 1. Słowo na rozpoczęcie Orszaku – scena z Aniołem.
 2. Spotkanie z Herodem.
 3. Republika Przyjemności – czyli diabelskie kuszenie na wszystkie możliwe sposoby.
 4. Na finał – hołd Trzech Króli, którzy przyjadą konno i złożą pokłon malutkiemu Jezusowi.

A ponadto: orkiestra, mnóstwo kolęd śpiewanych wspólnie; 1500 śpiewników i 1500 koron dla uczestników Orszaku pod hasłem „Wszyscy jesteśmy Królami!”

Zachęcamy wszystkich, którzy zechcą przyłączyć do tej barwnej procesji, o przebranie się, oczywiście w klimacie nawiązującym do świąt. Orszak Trzech Króli ma być barwną, wesołą paradę, podkreślającą radość z narodzenia Jezusa i wspólnego świętowania. Liczy się pomysłowość i fantazja, wykonanie dowolne! Patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objął biskup świdnicki Ignacy Dec oraz burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.

Do uczestniczenia w Orszaku przyłączyły się świebodzickie szkoły, które zaprezentują orszakowym gościom swoje teatralne umiejętności. W Orszaku weźmie także udział burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz.

Poprzedni artykułMagazyn Swidnica24.pl poleca
Następny artykułSP 315 zaprasza na bal