Strona główna Wydarzenia Świdnica Tłumny Orszak Trzech Króli

Tłumny Orszak Trzech Króli [FOTO/VIDEO]

21

Fatalna pogoda nie zniechęciła mieszkańców miasta i okolic do licznego udziału w pierwszym w Świdnicy Orszaku Trzech Króli. Wraz z monarchami tuż po godzinie 12.00 sprzed katedry wyruszyło około dwóch tysięcy osób.

Przed orszakiem szła święta Rodzina, a w role znakomicie wcielili się Anna i Andrzej Wieliczko z malutkim Franciszkiem, któremu w drodze dzielnie towarzyszyły także dwie starsze siostry, przebrane w stroje pastuszków. Maryi, Józefowi i Dzieciątku kroku dotrzymywali biskup świdnicki Ignacy Dec, który przed wymarszem odmówili modlitwę Anioł Pański oraz ks. Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, wicewójt gminy Świdnica Zbigniew Kanicki. Właściwy orszak prowadzili trzej królowie, tu reprezentujący Europę, Azję i Afrykę. Za nimi szły straże orszakowe, wyposażone w miecze i chorągwie.

Na orszak czekały przeszkody. Na placu Wolności aktorzy z Młodzieżowego Domu Kultury przygotowali pierwsze kuszenie – Republikę Przyjemności. Diabły i potwory usiłowały zatrzymać monarchów. Kolejne kuszenie czekało na placu Tysiąclecia – tym razem w osobie króla Heroda i jego świty. Widowiskowe wydarzenia rozegrały się na ulicy Łukowej, gdzie walkę stoczyły anioły i diabły. Nie zabrakło ognia i dymu.

Relacja filmowa autorstwa Mariusza Ordyńca:

Szczęśliwie podróżnicy do Betlejem dotarli i w Rynku, przy szopce, złożyli dary. Deklarację dbania o miasto i mieszkańców dobitnie złożył prezydent Świdnicy.

– Nie wszystko udało się przeprowadzić tak, jak planowaliśmy – z żalem przyznaje Sławomir Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina, która była inicjatorem i głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli. – Pogoda zmusiła nas do zmiany planów i znacznego ograniczenia planowanych atrakcji, co spowodowało też nieco chaosu. Mam nadzieje, że za rok aura będzie łaskawsza i uda się przygotować orszak z jeszcze większym rozmachem.

W organizację zaangażowało się wiele osób, zespołów ludowych, młodzież z MDK, szkół, strażacy ochotnicy. Dla wszystkich uczestników przygotowano korony i śpiewniki.

6 stycznia jest świętem Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywanym świętem Trzech Króli. Orszaki upamiętniają opisany w Ewangelii wg św. Mateusza pokłon, jaki Jezusowi złożyli mędrcy ze Wschodu. Święto kończy okres Bożego Narodzenia.

Poprzedni artykułKolędnicy znów na scenie
Następny artykułAndropauza 2. Wygraj wejściówkę!