Strona główna Kultura Siedem projektów, żaden nie wygrał

Siedem projektów, żaden nie wygrał

26

Po zakończonych konsultacjach w ramach akcji „Giełda pomysłów” w poniedziałek, 21 stycznia do prac przystąpiła komisja, która oceniła propozycje mieszkańców – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. 

Pomysły na to, co powinno ozdobić skwer przy ul. Franciszkańskiej zgłosiło siedem osób, w tym fundacja ze Świdnicy, mieszkaniec Głuszycy, a nawet świdniczanin obecnie przebywający w Niemczech. Co proponowali świdniczanie? Umieszczenie w centrum placu m. in. kuli ziemskiej z napisami, pływającej kuli granitowej, zegara słonecznego z granitu, dużych szachów, skrzyni, na której leżą książki, rodziny dzików, otwartej księgi, czy też ścieżki wiedzy imitujące papirus.

Zdaniem komisji najbardziej inspirujące są dwa pomysły: autorstwa Wandy Śliwowskiej na umieszczenie skrzyni z książkami oraz autorstwa Aleksandra Mazija na ekspozycję gromadki dzików z brązu. Podczas spotkania nie decydowaliśmy jak finalnie projekty zostaną wykorzystane, bo tym zajmą się już architekci i artyści – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i dodaje. Najbardziej jednak cieszy, że mieszkańcy chcą decydować o swoim mieście i widać jak wiele pracy część z nich włożyła w przygotowanie naprawdę profesjonalnych propozycji, również graficznych. Niektóre pomysły dotyczyły nowego zagospodarowania całego placu, ale ze względu na realizowany już projekt unijny nie jest to możliwe. Nie to jednak było najważniejsze, a przede wszystkim chęć i dobre pomysły, których mieszkańcom nie brakuje.

Jak będzie wyglądała ostatecznie centralna część placu przy ul. Franciszkańskiej zaproponuje architekt i artysta, którzy będą zaangażowani w projekt w najbliższych miesiącach.

Wszyscy uczestniczący w akcji „Giełda pomysłów” otrzymają upominki. Autorzy wyróżnionych projektów otrzymają dodatkowo specjalne statuetki dzika w szkle.

***

Wyróżnione propozycje:

Wanda Śliwowska zaproponowała umieszczenie w centralnej części placu rzeźby, która przedstawia skrzynię, na której leżą trzy książki. Skrzynia może być malowaną skrzynią posagową lub kufrem podróżnym z okuciami, nitami itp. Leżące na niej trzy książki symbolizują różne wartości – tradycję (Świdnica – rynek z tradycjami), kulturę (sąsiedztwo biblioteki), która prowadzi do sukcesu (m. in. wykształcenie, rozwój gospodarczy). 

Aleksander Mazij zaproponował umieszczenie w centralnej części placu  rodziny dzików odlanych z brązu, a jeden z nich stałby na postumencie w kształcie pnia drzewa.

Poprzedni artykułSzukają świadków wypadku
Następny artykułZostawili go na mrozie