Strona główna Bez kategorii Orkiestrowy Świdnicki Imprezownik

Orkiestrowy Świdnicki Imprezownik

5

Długo zastanawiałam się, jaki ma być temat przewodni tego pierwszego w 2013 roku Imprezownika. Temat przyszedł sam i wcale nie spadł z nieba. „Impreza”, której chcę poświęcić całe wydanie, jest niesamowitym charytatywnym wydarzeniem, można by wręcz rzec że w pewnym sensie stała się już styczniową tradycją. Przecież jaki to początek roku bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Muszę przyznać, że mam swoisty sentyment do WOŚP-u.

Pierwsza Orkiestra zagrała równo 21 lat temu, byłam wówczas średniej wielkości dzieckiem, ale bardzo dokładnie i wyraźnie pamiętam mocno wyluzowanego jegomościa w czerwonych okularach, robiącego masę szumu i krzyczącego „się ma”. Wydaje mi się, że to zwykłe i podwórkowe przywitanie stało się w pewnym momencie synonimem Jurka Owsiaka. WOŚP [dla mnie] jest, mimo wszelkich głosów sprzeciwu, wspaniałą akcją i bardzo mnie cieszy, że z roku na rok osiąga coraz większy sukces. Są ludzie, którzy potrzebują wyjątkowej pomocy, a dzięki Orkiestrze i dzięki wsparciu jednostek ta pomoc jest możliwa. W najbliższą niedzielę zagra po raz kolejny. Tym razem WOŚP zagra na nie mniej szczyty cel niż co roku – „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”. Co, gdzie i o której zagra, poniżej.

ŚWIDNICA

Już 12 stycznia rozpoczniemy Orkiestrę od spektaklu „Królik, Królik”, z którego wpływy trafią na konto Fundacji. Aktorzy projektu „Alchemia teatralna” postanowili własną grą wesprzeć inicjatywę WOŚP. Ostatnie bilety do nabycia w Informacji Turystycznej w Rynku.

W niedzielę, 13 stycznia od godzin porannych świdnicki Rynek opanuje orkiestrowa Giełda Staroci, która tradycyjnie wypełni centrum miasta do godzin popołudniowych. Na pewno nie zabraknie na niej wolontariuszy WOŚP.

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na orkiestrowy Bieg Noworoczny „Świdnica 2013”, który wystartuje od godz. 12.00 w Parku Centralnym (ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej). Każdy zawodnik otrzyma pamiątkową koszulkę, a i tam nie zabraknie wolontariuszy WOŚP.
Klub Bolko (pl. Grunwaldzki) będzie muzycznym centrum orkiestrowego sztabu w Świdnicy – od godz. 14.00będą się tam prezentować zespoły muzyczne, które zgłosiły się, aby wesprzeć szczytny cel 21. Finału.

Na scenie Klubu Bolko w trzech blokach  programowych pojawi się 10 artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne, od hip-hopu przez rocka aż po punk i metal.

Na godzinę 19.00 w Klubie Bolko zaplanowano główną licytację fantów, których listę prezentujemy poniżej.

Od godz. 14.00 na parkingu przed Sądem Okręgowym (pl. Grunwaldzki) będą prezentowane samochody terenowe skupione wokół forum Sudetyoffroad.pl. W pojazdach będzie można się fotografować, a zdjęcia będą do ściągnięcia ze strony www.sudetyoffroad.pl.

Finał WOŚP o godzinie 20.00 zakończy „Światełko do Nieba”. W tej jednej chwili w całej Polsce rozbłyśnie niebo – pokaz fajerwerków planujemy wykonać z dachu Klubu Bolko (najlepsze miejsce do oglądania to pl. Grunwaldzki).

Lista fantów przeznaczona na licytację:

  • Jednodniowy Certyfikat oddania we władanie Wieży Ratuszowej w Świdnicy przyznany przez Prezydent Miasta Świdnicy – wyłącznie aukcja internetowa aukcje.wosp.org.pl – cena wywoławcza 500 zł.
  • Pierwsza strona tytułowa wraz z artykułem w „Tygodniku Świdnickim – Świdnica Fakty” – fundator nagrody – Arete Media Group SA wydawca tygodnika – wartość fantu – 2500 zł netto,
  • 5 miesięczny kurs językowy ufundowany przez szkołę języka angielskiego „Flex English”. Kursy trwające od lutego do czerwca dla osób początkujących lub średniozaawansownych. Zajęcia 2 razy w tygodniu po 60 minut. Wartość pojedynczego kursu to 560 zł, a cena wywoławcza podczas licytacji to 200 zł,
  • „Karnet Książęcy”, który ufundowała Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko–Jaworskie” – będzie on upoważniać do darmowego udziału we wszystkich rajdach książęcych w 2013 roku – wyłącznie aukcja internetowa aukcje.wosp.org.pl – cena wywoławcza to 300 zł,
  • Seanse dedykowane ufundowane przez Cinema 3D, czyli możliwość złożenia życzeń, podziękowań, wyznań itp. na przygotowanej przez Cinema 3D planszy, oczywiście po uprzednim uzgodnieniu ze zlecającym tekstem i ewentualnym zdjęciem, która zostanie zaprezentowana jednorazowo przed wybranym przez zlecającego seansem z regularnego repertuaru do końca stycznia. W regularnej ofercie taka usługa kosztuje 50 zł,
  • 3 karnety uprawniające do 10 wejść na basen przy ul. Równej w Świdnicy – ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy,
  • 3 karnety uprawniające do 10 wejść na lodowisko przy ul. Śląskiej w Świdnicy – ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy,
  • 5 ekstremalnych wycieczek autami off road z terminem do uzgodnienia z osobami, które je wylicytują – ufundowane przez użytkowników forum Sudetyoffroad.pl
  • Zestaw pamiątkowych gadżetów związanych z 21. Finałem: koszulka z certyfikatem Jurka Owsiaka, kalendarz WOŚP, kubek, pamiątkowy znaczek z 20. Finału WOŚP, dwie pamiątkowe karty prepaid MasterCard® Woodstock.

W tym roku do akcji postanowiła włączyć się również Galeria Świdnicka, która chce pomoc w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Jakie atrakcje zaplanowali organizatorzy?

Galeria wolontariuszy zaprasza już od otwarcia, od godz. 10.00. O godzinie 12.00 do akcji wkroczą między innymi harcerze, motocykliści i policjanci. A od godz. 14.00 rozpoczną się występy sceniczne. Przez cały czas czynny będzie sklepik z fantami, przekazanymi przez osoby dobrego serca i instytucje, w którym za datek do puszki będzie można kupić jeden z darów.

Na scenie wystąpią między innymi:

– pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy,

– studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

– uczestniczy zajęć Studia Artystycznego Katharsis,

– grupa GlinGal,

– Kamila Barna,

– instruktorzy i uczestnicy zajęć Flubu Fitness Condizione,

– ratownicy medyczni ze Studium Medycznego.

W rolę konferansjera wcieli się niezawodny Grzegorz Godula. Do organizacji finału dołączą się między innymi:

– Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy,

– Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy,

– Państwowa Straż Pożarna w Świdnicy,

– Ochotnicza Straż Pożarna w Świdnicy,

– Dom Dziennego Pobytu w Świdnicy,

– Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy,

– Klub Fitness Condizione,

– Klub  Motocyklowy Rider ze Świdnicy,

– Studio Florystyczne Stokrotka,

– Ale Heca,

– firma kosmetyczna AVON

– Prywatne Medyczne Studium Zawodowe w Świdnicy.

Galeria Świdnicka zapewnia wszystkim wolontariuszom mały poczęstunek – ciepłe i zimne napoje, kanapki i małe „conieco” z galeryjnych restauracji.

Źródło: um.swidnica.pl, sok.com.pl, Galeria Świdnicka

ŚWIEBODZICE

Do akcji, finału XXI Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy włączyły się również nieopodal leżące Świebodzice. Finał w Świebodzicach rozpocznie się o godzinie 13:00 w Hali Widowiskowo-sportowej na ul. Mieszka Starego 6. Honorowy patronat nad zbiórką objął Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. Przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji. Do akcji włączyły się Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” z Jaworzyny Śląskiej, będą pokazy motocykli, sprzętu wojskowego, pokazy paramilitarne; wspaniałe, wzruszające popisy przedszkolaków, występy uczniów szkół świebodzickich. Nie zabraknie też pysznego ciasta i domowej grochówki, stoisk różności i oczywiście wspaniałych „aniołów”, a imprezę zakończymy Światełkiem do Nieba.

Jedną z większych atrakcji będzie oczywiście licytacja przedmiotów, przekazanych przez przyjaciół Orkiestry. Będzie można wylicytować m. in. kask bezpieczeństwa podarowany przez świebodzickich strażaków, niesamowitego konia na biegunach, talon na wystrzałową kolację ze Sztabem, a do tego biżuterię, obrazy, witraże i wiele innych, pięknych przedmiotów.

Źródło: swiebodzice.pl

ŻARÓW

Byłabym wielce niepocieszona, gdyby tej uroczej miejscowości zabrakło na charytatywnej mapie WOŚP. Finał odbędzie się również w Żarowie, a rozpocznie się o godzinie 10:00. Szczegółowy program poniżej.

10.00 -12.30 – bawimy się w Bajkowym Przedszkolu w Żarowie

Miejsce: Hala sportowa GCKiS w Żarowie, ul. Piastowska 10 A
15:00 – zespół śpiewaczy ŻAROWIANIE
15:30 – Żarowska Orkiestra Dęta
16:15 – pokaz TAI – CHI w wykonaniu UTW w Żarowie
16:30 – zespół taneczny przy GCKiS PIERWSZY KROCZEK z Żarowa
16:45 – zespół taneczny przy GCKiS z Kalna
17:00 – pokaz sekcji akrobatyki przy GCKiS
17:15 – mini recital Marty Kurzeji
17:30 –  mini recital Natalii Kosińskiej
17:45 – zespół JTBs z Żarowa
18:30 – zespół SERAPHS INFAMY ze Świdnicy
19.00 – sprzedaż gadżetów orkiestrowych
20.00 – ŚWIATEŁKO DO NIEBA (teren zielony obok Gimnazjum).

W trakcie trwania imprezy dostępne będą stoiska:
– „Maluj razem z Artystami”
– „Pomaluj aniołka”
– „… i Ty zostań ceramikiem”
– Malowanie twarzy
– sprzedaż ciast upieczonych przez UTW w Żarowie

Pozostałe atrakcje:
9.00 – 12.00 – Turniej piłkarski „Gramy dla Orkiestry” (Hala sportowa GCKiS)
„wpisowe” 10 zł od osoby wrzucane do puszki, zgłoszenia w GCKiS w Żarowie, ilość zespołów ograniczona,

12.00 – 13.30 – mecz siatkówki Młodzieżowa Rada Miejska – Samorządowcy (Hala sportowa GCKiS),

14:30 – 16:30 – „Akademia kuglarstwa dla początkujących i zaawansowanych” (Hala sportowa GCKiS),
otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu kuglarstwa oraz żonglerki., w ramach spotkania przeprowadzone zostaną zajęcia ze sztuki władania: Flowerstickiem, Levistickiem, Poi i Diabolo. Nie zabraknie także klasycznej żonglerki dwiema, trzema i czterema piłkami. Równowagę, koordynację ruchu, będzie można zweryfikować podczas spaceru na linie (Slacklining), a wszystko to całkowicie bezpłatnie.
16.00 – Bezpłatny pomiar poziomu cukru i ciśnienia tętniczego (Biblioteka Publiczna w Żarowie).

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnego grania.

STRZEGOM

Od wczesnych godzin porannych 57 wolontariuszy zwróci się do ludzi dobrej woli o wsparcie tej szczytnej akcji. W tym roku orkiestra będzie miała swój finał zarówno w Strzegomiu, jak i Jaroszowie. Od godz. 15.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury i w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Jaroszowie rozpoczną się prezentacje amatorskich zespołów wokalnych, tanecznych, wokalno – instrumentalnych i rockowych. W przerwach licytowane będą gadżety WOŚP oraz dary ofiarowane przez osoby wspierające. Wolontariusze, wśród których spotkamy również niecodzienne postaci będą prowadzić zbiórkę do godz. 16.00. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy i finałowych imprez czuwać będzie Policja oraz Straż Miejska.

Życzę wszystkim wolontariuszom, szefom sztabów oraz przede wszystkim bawiącym się podczas XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wytrwałości, uśmiechu i świadomości, że to co wspólnie od tylu lat udaje nam się tworzyć jest niesamowite i pomaga wielu potrzebującym. Pamiętajcie, co ta akcja ma na celu i pomagajcie Owsiakowi tworzyć kolejne edycje WOŚP.

Wielkie „orkiestrowe” pozdrowienia

Maja Jasnos