Strona główna Wydarzenia Świdnica Kolejne miliony dla przedsiębiorców

Kolejne miliony dla przedsiębiorców

3

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych oddaje do dyspozycji przedsiębiorców już III transzę środków na zakładanie i rozwijanie własnych firm. Tym razem zaplanowano rekordową kwotę. Pierwsza transza udostępniona była w 2011 roku i wyniosła 1,7 mln zł. Druga w 2012, zasiliła przedsiębiorstwa kwotą 3,3 mln zł. Obecna pula środków na wsparcie, to aż 6 milionów 300 tysięcy złotych – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Środki te SSIG pozyskało po raz kolejny, w otwartym konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Dolnośląskich Przedsiębiorstw, dodatkowo zasilając je kapitałami własnymi, których kwota wynosi już 800 tysięcy złotych.

Ponad 6 mln zł to ogromna suma, która mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom pomoże w rozpoczęciu działalności albo będzie służyła wsparciem już działającym firmom. Sukces Stowarzyszenia jest bardzo ważny i świadczy o tym, że SSIG, które powołały samorządy, bardzo dobrze wywiązuje się ze swojej misji. Co więcej organizacja znajduje się w czołówce na Dolnym Śląsku wśród stowarzyszeń, które uzyskały najwięcej funduszy z Inicjatywy JEREMIE – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

SSIG to organizacyjnie niewielkie stowarzyszenie, tworzone przez Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki i Gminę Jaworzyna Śląska. Przez ostatnie lata wyrosło na jedną z najpoważniejszych organizacji wspierania biznesu na Dolnym Śląsku.

Oprocentowanie pożyczek zaciąganych w Sudeckim Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych jest stałe i wynosi zaledwie 2.45 %. Pieniądze przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na zakup nieruchomości pod działalność gospodarczą, remonty i modernizacje firmowych budynków, zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, wdrażanie nowych technologii, tworzenie nowych miejsc pracy itp.

Preferencyjne warunki pożyczki sprawiają, że nie dziwi ogromne zainteresowanie przedsiębiorców pozyskiwaniem finansowania oferowanego przez SSIG. Spotkań, wizyt i rozmów jest po kilkadziesiąt dziennie. Cieszymy się, że produkt pożyczkowy, który stworzyliśmy, wywołuje aż tak duże zainteresowanie – mówi prezes SSIG Konrad Jabłoński.

Pożyczki udzielane są na zasadach pomocy publicznej co oznacza, że firmy korzystające z usług Stowarzyszenia nie tylko zyskały okazję rozwoju lecz także zaoszczędziły łącznie już 0,5 mln zł na kosztach finansowych realizowanych przedsięwzięć.

Kapitały, które pozyskujemy i udostępniamy naszemu biznesowi z europejskiej Inicjatywy JEREMIE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego to potężny impuls rozwojowy i najlepsza z możliwych odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze – komentuje Konrad Jabłoński i dodaje. – Finansowanie jest tanie i umożliwia inwestowanie w rozwój firm pomimo pogarszającej się koniunktury gospodarczej. Skala pomocy publicznej otrzymywanej przez małe i średnie firmy rozwiązuje bolesny dylemat: rozwijać się, czy ograniczać działalność?!

Dzięki funduszom z Inicjatywy JEREMIE, osiągalnym dzięki SSIG na terenie powiatu świdnickiego, wbrew zapowiedziom o nadciągającym spowolnieniu gospodarczym powstało 10 zupełnie nowych firm, a 59 zdecydowało się rozbudować i unowocześnić swój potencjał. Co ciekawe, zarówno wśród rozpoczynających jak i prowadzących już działalność, 9 to podmioty osób do 27 roku życia, a 16 powyżej 50 roku.

W wymiarze pozaekonomicznym, jednym z najbardziej budujących efektów JEREMIE było udzielenie pożyczki na rozpoczęcie działalności w Świdnicy, przez 66-letnią osobę – mówi Weronika Porucznik, specjalista finansowy w SSIG.

Z sympatią pracownicy Stowarzyszenia wspominają także współpracę z 76-letnim przedsiębiorcą, od lat prowadzącym biznes.

Był jednym z pierwszych, który zdecydował się na zaciągnięcie pożyczki, by zmodernizować park maszynowy i tak solidny, że pożyczkę spłacił na długo przed terminem – dodaje Weronika Porucznik.

W 2013 roku Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych zamierza udzielić wsparcia na 6,3 mln zł mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.

Więcej informacji o pomocy dla przedsiębiorców można znaleźć na stronie Stowarzyszenia www.ssig.pl.

Poprzedni artykułJaworzno wyraźnie lepsze od MKS-u
Następny artykułPowalczą o prym w Mistrzostwach Świdnicy