Strona główna 112 Były rzecznik sądu oskarżony

Były rzecznik sądu oskarżony

28

Wieloletni rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Świdnicy i sędzia orzekający m.in. w procesie gangu bokserów odpowie za jazdę pod wpływem alkoholu. Prokuratura Rejonowa w Gdyni skierowała do tamtejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia.

Tomasz B. został zatrzymany przez policję 12 lutego 2012 roku, gdy wyjeżdżał swoim samochodem z promu. Jak się okazało po przebadaniu alkomatem, miał w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. Postępowanie prokuratorskie zostało przeprowadzone szybko, długo jednak trzeba było czekać na uchylenie sędziowskiego immunitetu. Ta decyzja uprawomocniła się w listopadzie ubiegłego roku w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Tomasz B. nie próbował odwołać się od postanowienia.

Sędzia oskarżony jest o prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu, za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Termin rozpoczęcia procesu nie został jeszcze wyznaczony.

Od wyroku zależy dalsza przyszłość zawodowa sędziego. Prawo przewiduje 5 kar dyscyplinarnych, od upomnienia po złożenie sędziego z urzędu. Do czasu ostatecznego zakończenia sprawy Tomasz B. jest zawieszony w wykonywaniu obowiązków i otrzymuje obniżone wynagrodzenie.

Poprzedni artykułDzień z Puchatkiem na wieży
Następny artykułSzczegółowe wyniki Świdnickiego Biegu Noworocznego