Strona główna Temat dnia Woda nie zdrożeje, ale…

Woda nie zdrożeje, ale…

9

W przyszłym roku nie będzie podwyżki cen wody i ścieków w Świdnicy. Głosowanie nad nowymi taryfami podczas piątkowej sesji, 30 listopada, zakończyło się remisem 11:11, co oznacza, że uchwała nie została podjęta. Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji motywowało konieczność podniesienia opłat dla gospodarstw domowych o  7% rosnącymi kosztami energii i inflacją. Połowa radnych uznała jednak, że nie ma wystarczających podstaw do tak – ich zdaniem – dużej zmiany. Prezes ŚPWiK, Jacek Sochacki mówi wprost – skutkiem tej decyzji mogą być nawet przerwy w dostawie wody.

Na podwyżce ŚPWiK miało zyskać dodatkowy milion złotych. Bez tych pieniędzy, przy założeniu zysku na poziomie ok. 300 tysięcy złotych netto, spółka wygeneruje stratę 700 tysięcy. To jeszcze w ostatnich latach się nie zdarzyło. – Nie będziemy w stanie utrzymać dotychczasowych standardów, może się także pogorszyć nasza sytuacja wobec banków – przekonuje prezes Sochacki. – Wykazanie straty może spowodować zmianę warunków umów kredytowych, np. podwyższenie oprocentowania.

Przypomnijmy, że spółka niedawno oddała do użytku nową stację uzdatniania wody. Jej budowa kosztowała 13,5 miliona złotych. Część środków pochodzi z kredytu. Jak tłumaczy prezes, spłata długu nie mogła być brana pod uwagę przy naliczaniu nowych taryf, jednak utrzymanie cen na dotychczasowym poziomie będzie miało wpływ na kondycję spółki. A w planach są jeszcze stałe modernizacje sieci wodociągowej oraz budowa nowych przyłączy do Centrum Przesiadkowego.

– Prezes obiecywał nam w ubiegłym roku, że podwyżki będą minimalne, a tak się nie stało – mówią tymczasem radni, którzy nie poparli nowych taryf. – Poza tym spółka osiąga co roku zyski, więc nie widzimy podstaw, by nadmiernie obciążać mieszkańców.

Woda i odprowadzanie ścieków w Świdnicy należą do najtańszych na Dolnym Śląsku. W tej chwili m3 wody kosztuje dla gospodarstw domowych 3,22 zł, m3 ścieków – 4,55 zł. Miesięczna stała opłata za punkt rozliczeniowy to 4,15 zł netto.

– Porównując do sąsiadów, mamy niższe stawki za wodę i ścieki nawet po podwyżce. Korzystnie również wypadamy w porównaniu średnich cen wody i ścieków w województwie dolnośląskim. Na 89 miast wielkością zbliżonych do Świdnicy  zajmujemy 69. miejsce od końca pod względem stawki za wodę i ścieki. Natomiast na 35 dolnośląskich przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych nasza cena jet na 29 miejscu od końca – próbował przekonać radnych Jacek Sochacki. Jego argumenty okazały się jednak niewystarczające.

Poprzedni artykułZatańczyli po raz dwudziesty [FOTO]
Następny artykułRodzina Królików zawojowała publiczność [FOTO/VIDEO]