Strona główna Temat dnia Trzej Królowie w Świdnicy

Trzej Królowie w Świdnicy

0

Anioły, diabły, pasterze, a przede wszystkim Trzej Królowie. Tylko ponad tydzień pozostał do pierwszego w Świdnicy Orszaku Trzech Króli. Organizatorzy, Fundacja Małżeństwo Rodzina, spodziewają się dwóch i pół tysiąca uczestników. – To będą największe uliczne jasełka w Europie – mówi Sławomir Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina.

Orszak Trzech Króli ma przywrócić starą polską tradycję jasełek ulicznych, radosnych, wielobarwnych pochodów, rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach i placach radosną i dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa. Dzisiaj na konferencji prasowej dziennikarze poznali kilka szczegółów dotyczących samej imprezy, a także mogli zobaczyć jak będą wyglądały orszakowe diabły i anioły. Królem Melchiorem, za którego odpowiedzialne jest Miasto Świdnica, będzie Łukasz Piech. Do końca w tajemnicy trzymane są nazwiska aktorów, którzy wcielą się w role pozostałych Mędrców.

Do Orszaku Trzech Króli są zaproszeni wszyscy, wierzący i niewierzący, każdy, kto szuka w swoim życiu odpowiedzi na najważniejsze pytania. W tym dniu możemy być jak Mędrcy – ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć prawdę, dobro i piękno. Orszak nie maszeruje za czymś lub przeciwko czemuś, tylko idzie i zaprasza każdego bez wyjątku do odwiedzenia betlejemskiej stajenki – mówi ks. Roman Tomaszczuk.

Orszak spod katedry wyruszy 6 stycznia o godzinie 12.00, a poprowadzi go biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec. – Biskup będzie przebrany za pasterza. Mamy już dla księdza biskupa ciepły kubrak i czapkę – mówiła Joanna Kaptur, prezes Fundacji Rodzina Małżeństwo.

Barwny korowód przejdzie ulicami Długą, Aleją Niepodległości, Łukową, a stamtąd do Rynku. Tam wszyscy uczestnicy Orszaku oddadzą pokłon Jezusowi. Po drodze rozegra się szereg scen. Przed sądem walczyć będą aniołowie z diabłami, będzie wrzask, ogień i zapach siarki.

Organizatorzy dla najlepiej przebranej rodziny przygotowali nagrody. – Każda rodzina, której strój będzie nawiązywał do tamtych wydarzeń zostanie sfotografowana, a jej zdjęcie zostanie zamieszczone na stronie internetowej. Tam będzie miało miejsce głosowanie. Najlepsze rodziny zostaną nagrodzone – mówił Sławomir Kaptur.

Orszak swój pochód zakończy zgodnie z opisem biblijnym w betlejemskiej szopie, która stanie na świdnicki Rynku. Tam zarówno królowie, jak i inne stany oddadzą pokłon Jezusowi.

tepe

***

Orszak wyruszy z Placu Jana Pawła II, gdzie zostanie wyprawiony w drogę przez Anioła Bożego. Następnie na skwerze przed kamienicą pod Bykami rozegra się scena Republiki Przyjemności, poprowadzona przez świdnicki MDK. Potem orszak przejdzie Aleją Niepodległości na Plac Tysiąclecia gdzie zostanie odegrana scena wizyty Króli u Heroda. Podejrzliwy władca wyprawi swych gości w dalsza drogę aż dojdą do ul. Łukowej, gdzie rozegra się trzecia scena. Przed sądem walczyć będą aniołowie z diabłami, będzie wrzask, ogień i zapach siarki. Orszak swój pochód zakończy w Rynku przy betlejemskiej szopie. Tam zarówno Królowie, jak i inne stany oddadzą pokłon Jezusowi.

Orszak Trzech Króli to nowa inicjatywa w Świdnicy, ale i w Polsce. Zapoczątkowana została bowiem pięć lat temu w Warszawie i tam ma najbardziej uroczysty i widowiskowy przebieg. W tym roku do orszakowego wysławiania zwycięstwa dobra nad złem włączyło się już ponad 80 miast w kraju i kilka za granicą.

Poprzedni artykułSkandal podczas Winter Silesian Cup
Następny artykułBus w płomieniach [FOTO/VIDEO]