Strona główna Temat dnia Świdnickich Sukiennic nie będzie

Świdnickich Sukiennic nie będzie

18

Po roku zakończonych fiaskiem starań władze Świdnicy odstępują od pomysłu zagospodarowania nieczynnej księgarni w Rynku 39/40 na sukiennice. Powodem jest niepowodzenie drugiego już przetargu na wynajęcie i zagospodarowanie w oparciu o historyczne przesłanki liczącego 124 m2 lokalu.

Takich sukiennic w Świdnicy nie będzie.

W styczniu tego roku pojawił się pomysł, by zagospodarować to miejsce na wzór sukiennic w Krakowie. – To doskonałe miejsce, gdzie swoje dzieła mogą sprzedawać artyści, rękodzielnicy, czy też sprzedawcy wyrobów regionalnych. Zmiana lokalizacji wejścia od zewnętrznej i wewnętrznej strony budynku stworzy dodatkowe dojście do dziedzińca z odbudowywaną wieżą ratuszową. Tam planujemy nie tylko nową aranżację placu, ale też remont elewacji budynków. Wspólnie z prywatnym inwestorem możemy stworzyć naprawdę klimatyczne i nowe miejsce – przekonywał wówczas Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. Do pierwszego przetargu nikt się nie zgłosił, nie powiodła się także próba rozmów z ewentualnym najemcą.  Na spotkaniu pojawiły się tylko dwie osoby, w tym jedna z konkretnym pomysłem, który jednak w całości oparty był na środkach z budżetu miasta. 4 grudnia niczym zakończył się kolejny przetarg, bo nie było chętnych. Nie pomogło stworzenie m.in. dla tego lokalu „Programu Aktywizacji Śródmieścia”, który zakładał m.in. czasowe zwolnienie z czynszu. – Dlatego teraz poszukiwany jest najemca, który w obiekcie będzie chciał prowadzić swoją działalność, poza oczywiście działalnością bankową, czy też aptekarską – wyjaśnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy. Prawdopodobnie miasto obniży proponowaną w poprzednich przetargach stawkę za wynajem (było to 20 zł/m2). Termin ogłoszenia kolejnego przetargu lub rokowań nie został jeszcze ustalony.

Po kilku latach przerwy zagospodarowania doczeka się natomiast lokal przy ulicy Trybunalskiej po barze „Pasztecik”. W kolejnym przetargu udało się wyłonić najemcę. Jest nim Jolanta Łabędź, która planuje uruchomienie małej gastronomii.

Poprzedni artykułDocenieni przez Prezydenta RP
Następny artykułŚKPR kończy pierwszą rundę sezonu w Tarnowie