Strona główna Temat dnia Świdnica atrakcyjna dla inwestorów

Świdnica atrakcyjna dla inwestorów

5

Świdnica w gronie miast najbardziej atrakcyjnych dla biznesu. Tak wynika z raportu dotyczącego atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski w roku 2012, wykonanego na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

W raporcie Świdnicę wyróżniono za atrakcyjność inwestycyjną (PAI) gmin województwa dolnośląskiego oraz w kategorii „Gmina na „5”. W tej ostatniej Świdnica znalazła się na 1 miejscu na Dolnym Śląsku, a w całym kraju wyróżniono w sumie 70 gmin. Badania prowadzono metodą tajemniczego klienta, który wcielił się w rolę potencjalnego inwestora.

PAI to w uproszczeniu zespół regionalnych walorów lokalizacyjnych, które mają wpływ na osiąganie celów inwestora (np. w postaci niskich kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, wysokich przychodów ze sprzedaży, rentowności netto oraz konkurencyjności danej inwestycji). W tej klasyfikacji Świdnica wpisana została na siódmej pozycji wyprzedzając np.: Głogów, Legnicę, Dzierżoniów, czy Wałbrzych. Świdnica uzyskała klasę A, najwyższą jaką można było otrzymać. Świdnica znalazła się również w Złotej Setce Gmin w Polsce.

Doceniając wyniki Świdnicy przedstawione w raporcie zarząd PAIiIZ zaprosił prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka jako jednego z dwóch przedstawicieli samorządu gminnego, do przedstawienia podczas konferencji tzw. „dobrych praktyk” związanych z pozyskiwaniem i obsługą inwestorów.

A mamy się czym pochwalić, bo do tej pory zaufało nam 25 nowych przedsiębiorców z różnych branż zarówno z Polski, jak i z zagranicy, lokując swoje inwestycje w świdnickiej podstrefie jak i poza nią. Wśród zagranicznych firmy są przedsiębiorstwa z Japonii, Włoch, Danii, Niemiec, USA, Szwecji i Irlandii. Sama Podstrefa Świdnica WSSE „Invest Park” ma powierzchnię 160 ha, gdzie inwestorzy otrzymali w sumie 18 zezwoleń na prowadzenie swojej działalności. Zainwestowali blisko miliard złotych, a zatrudnienie znalazło co najmniej 2,4 tysiąca osób – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

W konferencji pod koniec listopada uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, samorządu, Specjalnych Stref Ekonomicznych, Regionalnych Centrów Obsługi Inwestora oraz media.

Raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski w roku 2012, wykonało Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych pod kierunkiem Hanny Godlewskiej-Majkowskiej, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

 

 

Poprzedni artykułRenifery na świdnickim Rynku [FOTO]
Następny artykułWyniki piątkowej kolejki JALPH