Strona główna Kultura Światełko betlejemskie już w Świdnicy

Światełko betlejemskie już w Świdnicy

0

Ten płomień, przywożony przez skautów z Betlejem, ma być symbolem pokoju, braterstwa, miłości i wiary. Światełko betlejemskie jest już w komendzie Hufca ZHP w Świdnicy. Wczoraj podczas uroczystej mszy św. w kościele pw. św. Elżbiety we Wrocławiu płomień przekazali harcerze z Bystrzycy Kłodzkiej, którzy wcześniej przywieźli je z Wiednia. Światło do do swoich domów mogą zanieść wszyscy świdniczanie.

– Mamy nadzieję, że i w tym roku, wspólnymi siłami uda nam się zaszczepić tę cudowną ideę niesienia światła w wielu środowiskach, tak by ten wyjątkowy płomień dotarł do wszystkich, którzy na niego czekają. W tym roku nasza służba przebiegać będzie pod hasłem: „Odważ się być dobrym”. Nawiązując do cytatu z Księgi Rodzaju – „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre”, rozumiemy je jako „bądź dobrym człowiekiem” oraz „czyń dobro” – piszą na swojej stronie świdniccy harcerze.  Ogień Betlejemskiego Światła Pokoju wędrować będzie w Powiecie Świdnickim już od  17 grudnia 2012 roku, a 22 grudnia świdniccy harcerze przekażą go gospodarzom  miasta podczas Kolędy Świdnickiej w Rynku.

Ogień płonąć będzie w komendzie Hufca ZHP na ul. Lelewela 18 w dniach 17-21 grudnia  w godz. 8.00 – 15.00. – Jeśli masz ochotę, żeby zagościł on na Twoim stole podczas wieczerzy wigilijnej – zapraszamy do odwiedzenia nas ze swoją latarenką, lampionem lub zniczem – zachęcają harcerze.***

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r.

Zdjęcia Piotr Pamuła i Tomasz Pietrzyk
Poprzedni artykułZadbaj o skórę z salonem Vera
Następny artykułDziewięciu nietrzeźwych na drogach