Strona główna Wydarzenia Świebodzice Stawki za śmieci ustalone

Stawki za śmieci ustalone

4

12,92 zł miesięcznie od osoby – tyle będą płacić świebodziczanie od 1 stycznia 2013 roku za śmieci wysegregowane. 24,63 zł to stawka za śmieci zmieszane. Na sesji w dniu 13 grudnia Rada Miejska Świebodzic przyjęła kolejny pakiet uchwał, przygotowujący do wejścia w życie tzw. ustawę śmieciową – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy UM w Świebodzicach. W ubiegłym roku stawki wynosiły 9,72 zł od osoby bez względu na segregację. Nowa ustawa nałożyła na gminy surowe obowiązki dotyczące właśnie segregacji i utylizacji odpadów, co pociąga za sobą dodatkowe, wysokie koszty.

Wysokość stawek była długo dyskutowana na komisjach, ich wysokość była też kilkakrotnie modyfikowana. Jak podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, wyliczenia zaproponowane Radzie mają zagwarantować bezpieczne gospodarowanie odpadami, choć nie ma pewności, czy będzie to kwota wystarczająca.

–         Przypominam tylko, że nowa ustawa nakłada na nas dodatkowe obowiązki, to gmina będzie musiała odpady zebrać i zutylizować – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Przyjęta stawka uwzględnia te koszty na poziomie minimum.

Świebodzice są jednym z pierwszych samorządów w powiecie świdnickim, które przyjęły stawki.

Poprzedni artykułPo Gaudii czas na Sokoła
Następny artykułKino Cinema 3D zaprasza [REPERTUAR]